menu
Aşık Veysel Kimdir?
Surfe.be - Banner advertising service
Türkiye'nin Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu
Türk Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu bir tek kitap bile okumadan, hayatında bir kere bile okula gitmeden hayatı özümseyerek bizlere paha biçilemez bir miras bırakmıştır. Müziği ve sözleri yaşanmışlıklara, duygulara dayanan değerli Halk Ozanımız, halk müziğinin en önemli söz yazarlarından biri olup, türküleri birçok sanatçı tarafından yorumlanmıştır.
1,832
okunma

Aşık Veysel Kimdir?

Aşık Veysel Kimdir?

Aşık Veysel olarak bilinen halk ozanımızın asıl adı Veysel Şatıroğlu'dur. 25 Ekim 1894 yılında Sivas‘'ta dünyaya gelmiştir. Annesi Gülizar hanım, babası ise Ahmet beydir. Aşık Veysel'in yaşadığı dönemin vebası olan çiçek hastalığı yüzünden iki kız kardeşini kaybeden sanatçı, 7 yasında aynı hastalıktan tek gözünü kaybetmiştir. Ayrıca vahim bir kaza sonucunda diğer gözünü de kaybeden halk ozanı, tamamen görme yetisini kaybetmiştir. Gözleri görmeyen oğlu arkadaşlarıyla oynayamayan, hoş vakit geçiremeyen Ahmet Bey, oğlu Aşık Veysel'e oyalanması ve olan biteni unutması için bir bağlama almıştır. Babasının aldığı bağlamayı öğrenmeye başlayan Aşık Veysel, öncelikle arkadaşı Çamşıhılı Ali’’den destek almıştır. İlk zamanlarda kensinden önce gelen ozanların türkülerini çalmaya başlayan Aşık Veysel, 40'lı yaşlarına doğru kendi yazdığı eserleri çalmaya başlamıştır. Aşıklar Bayramında yer ve Atatürk için söylediği türküden sonra namı artarak yayılmaya başlamıştır. Bu yıllarda sadece kendi köyünde değil, Türkiye’de birçok yer gezerek türkülerini her kesime aktarmıştır.

Aşık Veysel'in Hayatı

Aşık Veysel'in Hayatı

Aşık Veysel'in gözleri görmediği için üzülen anne ve babası, Aşık Veysel'in kardeşlerinin ona bakamayacağını düşünüp evlendirmek istediler. Çareyi Aşık Veysel'i akrabaların kızı olan Esma hanım ile evlendirmekte bulan aile büyükleri, ozanın zor zamanlar yaşamasına ön ayak olmuşlardır. Aşık Veysel evlendikten sonra da peşini olumsuzluklar bırakmadı. Öncelikle yeni doğan erkek çocuğunu kaybeden ozan, daha sonradan anne ve babasını da kaybederek, hayata küsmüş, yaşama sevincini yitirmiştir. Bütün bu olanların üzerine eşinin de başka biri ile kaçması ile perişan olan sanatçı, kendini onu terk etmeyen tek dostu türkülere vermiştir. Acı dolu hayatını, aşkını, duygularını türkülere döken, bağlamasını konuşturan halk ozanı bizlere miras olarak birçok eser ve gönül gözüyle gören bir hayat felsefesi bırakmıştır.

Aşık Veysel İle Söyleşi 1964

Dostlar Aşık Veysel'i Hatırladı ve Sonsuza Kadar Hatırlayacak

Dostlar Aşık Veysel'i Hatırladı ve Sonsuza Kadar Hatırlayacak

Gönlünün zenginliği bağlamasının teline yansımış, gönül gözüyle gören büyük usta, halk ozanımız Aşık Veysel'i Köy Enstitüleri'nde olumsuzluklara aldırmadan, yılmadan yetiştirdiği öğrenciler hatırladı.

Öğrencilerinin gönlünde yeniden hayat buldu Aşık Veysel, eserlerinde, dostlarının gönlünde, bağlamanın tellerinde, şiirlerinde hayat buldu. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)