menu
Helikopterin Mucidi İgor Sikorsky
Surfe.be - Banner advertising service
Rus aslıllı Amerikalı bilim adamı İgor Sikorsky gerçek anlamda helikopterin mucididir. Hem sabit kanatlı uçaklar, özellikle de helikopterler olmak üzere havacılığın birçok konusunda öncü olan Sikorsky dünyanın ilk çok motorlu uçağını da icat etmiştir.

Rus Asıllı Amerikan

25 Mayıs 1889 - 26 Ekim 1972 tarihleri arasında yaşayan mucit, Rusya İmparatorluğuna bağlı Kiev'de dünyaya gelmiştir. Ailenin 5. çocuğu ve Psikoloji Profesörü bir babanın en küçük çocuğudur. 1903 yılında Saint Petersburg İmparatorluk Rus Denizcilik Akademisi’ne girdi. Daha sonra Kiev Teknik Üniversitesi’nde eğitim gördü.

Havacılık merakı

Havacılık merakı

1908 yılında babasıyla beraber yaptığı Almanya gezisi sırasında Wright Kardeşler ve Ferdinand von Zeppelin’in çalışmalarıyla ilgili bilgi edindi. Çalışmalarından çok etkilenen İgor havacılıkla ilgilenmeye başladı ve çalışmalara bu geziden sonra başladı. Henüz 18 yaşındaydı.

Daha sonra ablasının maddi desteğiyle aerodinamik üzerine eğitim görmek ve helikopterini oluşturacak aksamları satın almak için Paris’e gitti ve 1909 yılında üç silindirli 25 beygirlik bir Anzani motosiklet motoruyla Kiev’e geri dönerek ilk helikopterini inşa etti. Bu girişiminde başarılı olamayınca 1910 yılının Şubat ayında, aynı motorları S-1 adlı küçük bir uçak üzerinde kullandı, fakat S-1 de hiçbir zaman havalanmayı başaramadı. S-2 ve ondan daha büyük olan S-3, sadece kısa bir süre için havalanabilse de, 50 beygirlik motoruyla S-5 1911 yılının Mayıs ayında tam anlamıyla havalanmayı başardı.

100 beygirlik Argus motoruna sahip olan S-6 ise 1911 yılının Kasım ayında uçmaya başladı.

1912 yılındae İgor Sikorsky Petrograd’daki Russia Baltic Railroad Otomobil Fabrikası’nın baş mühendisi oldu. Ürettiği S-6-B için Rusya ordusundan küçük bir sipariş aldı ve dört motorlu büyük bir uçak üzerinde çalışmaya başladı. S-21 13 Mayıs 1913’te havalandığında, Igor Sikorsky dünyanın ilk dört motorlu uçak pilotu statüsüne kavuştu.

Daha büyük bir model olan S-22, 1913’ün Aralık ayında yolcu taşımaya başladı. Bombardıman uçağı versiyonu da 1914’te faaliyete geçti ve 1915 yılında Rusya İmparatorluğu Hava Kuvvetleri ile savaşa katıldı.

1918 yılındaki Bolşevik Devrimi nedeniyle hem pozisyonundan hem de vatanından ayrılmak zorunda kalan Igor Sikorsky, 1919 yılında ABD’ye göç edip New York’a yerleşti.

1923 yılında da ABD’de Roosevelt Field, Long Island yakınlarındaki bir çiftlikte Sikorsky Havacılık Mühendisliği Şirketi’ni (Sikorsky Aero Engineering Corporation) kurdu. Amerika için ürettiği S-29A ilk uçuşunu 1924’te gerçekleştirdi. İlerleyen yıllarda aralarında VS44A modelinin de bulunduğu büyük deniz uçakları yapmıştır.

İgor Sikorsky’nin şirketi 1925 yılında Sikorsky Manufacturing Corporation adını aldı ve aralarında ileride geliştirilecek amfibi uçak ve deniz uçakları için örnek teşkil eden S-34’ün de bulunduğu pek çok yeni dizaynı hayata geçirdi.

İgor Sikorsky’nin helikopter kontrolleri üzerindeki kararlı çalışması, sonunda dünyaya sağlam, kullanışlı, çok yönlü bir uçuş aracı kazandırdı. 1939 yılında günümüzdeki helikopterlerde kullanılana benzeyen rotor sistemiyle donatılmış Vought-Sikorsky VS-300’yi geliştirdi.

Havacılık tarihinde silinmez izler bırakacak Sikorsky’nin kurduğu şirket bugün Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya’da kolları olan, tüm dünyaya, geliştirdiği onlarca model sivil ve askeri helikopteri satan, milyarlarca dolar değerinde bir küresel dev olmuştur.

İgor Sikorsky, Rusya’da Kiev’de Olga Fyodorovna Simkovitch ile evlendi. Tania (d.1918) adında bir kızı oldu. 1919 yılında boşandılar, kızı annesi ile kaldı.

İgor Sikorsky, 1924 yılında New York’ta Elisabeth Semion ile evlendi. Sergei (d.1925), Nikolai, Igor Jr, George adlarında 4 oğlu oldu.

İgor Sikorsky, 26 Ekim 1972 tarihinde 83 yaşında Amerika Birleşik Devletleri Easton’da ölmüştür.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)