kfnrht
Kimdir

Türkiye’nin En Zengin İnsanı, Murat Ülker Kimdir?

Murat Ülker'in İş Hayatı ve Başarıları

Murat Ülker 1984 yılında babası Sabri Ülker ve amcası Asım Ülker’in kurduğu Ülker gurubunda kontrol koordinatörü olarak işe başladı. Daha sonra işletmelerden sorumlu genel müdür yardımcılığı ve genel müdürlük görevlerinde bulundu. İcra komitesi üyeliği ve grubun çeşitli şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği yapan Murat Ülker, bu süreçte, "Dikey Entegrasyon" modeline bağlı olarak birçok yeni yatırımı yönetti. 2000 yılında holding icra kurulu başkanlığı görevini üstlenen Ülker, 2008'den bu yana çalışmalarını yönetim kurulu başkanı olarak sürdürmektedir. 2007 yılında dünya çikolata markası Godiva’yı 850 milyon dolara satın alan Yıldız Holding, birçok yabancı şirketle ortak yatırımlara imza attı. 2008'de aldığı çikolata markası Gopa’nın ardından 2013 yılında, ABD’nin köklü çikolata şirketi DeMet’s Candy Company’yi 221 milyon dolara satın aldı. 1995 yılında kurulan Şok Marketler T.A.Ş. 2011’in Ağustos ayında Yıldız Holding tarafından satın alındı. Satışla birlikte Şok Market, mağazalarını baştan sona yeniledi. 4 Kasım 2014 tarihinde dünyanın altıncı büyük bisküvi üreticisi İngiliz United Biscuits’i 3 milyar dolara satın aldı.  Ülker, Yıldız Holding olarak ''Pendik Marintürk''ü satın aldı. Holding'de ablası Ahsen Özokur ve Murat Ülker iki büyük ortaktır. İkisi de birer aile şirketi kurdu. Murat Ülker’in şirketinin adı "Kökler", Ahsen Özokur’un şirketinin adı "Üs"dür. Murat Ülker, 50 şirkete, 300 markaya ve 20 bine yakın çalışana sahip gıda şirketinin patronudur. Kendisi iyi derecede  Almanca ve İngilizce biliyor. Aynı zamanda Arapça diline de hakim diyebiliriz.

Murat Ülker'in Özel Hayatı ve Ailesi

Murat Ülker, karakter olarak göz önüne çıkmayı sevmiyor. Ailesiyle seyahat etmekten hoşlanan ve yelken sporu yapan Ülker’in ilgi alanları arasında hat sanatı ve modern resim bulunmaktadır. Özel hayatında arabalara ve silahlara merakı var. Eşi Fatma Betül Ataseven ile İngilizce kursunda tanıştı ve evlendi. Bu evlilikten Yahya, Mustafa ve Fatih adlarında erkek çocukları vardır.

Spora, özellikle basketbola ilgi ve desteği büyüktür. 1993'te Ülkerspor Basketbol Kulübü'nün kurucularındandır. Ülkerspor, 2006'da Fenerbahçe ile birleşinceye kadar pek çok genç yetenek yetiştirmiş; 4 şampiyonluk, 6 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 3 Türkiye Kupası, ayrıca Avrupa'da Şampiyon Kulüpler Kupası ve Koraç Kupasında çeyrek final gibi başarılara imza atmıştır.
Murat Ülker, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nun isim haklarını 10 yıllığına devralarak Fenerbahçe’nin basketbol takımının yanı sıra futbol takımına da desteğini sürdürürmüştür.
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Share This

Beğendiniz mi?

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşın.