kfnrht
Nasıl

Metabolizmayı Güçlendirmenin En Kolay 5 Yolu

Yemek yediğinizde hormonlar bedeninize bu besinle ne yapacağını söyler; depolasın mı yoksa yakıt olarak mı kullansın. Siz egzersiz yaptığınızda hormonlar bedeninize nasıl hareket edeceğini ve enerji depolarını nasıl harcayacağını söyler. Hormonlar kilo vereceğin ya da alacağına ilişkin neredeyse her aşamayı kontrol eder. Metabolizmamızı güçlendirmenin en etkili yolu hormonlarımızı aktive etmektir. Hormonları aktive ederken metabolizmamızı güçlendirir ve bu çalışmaları yaşamımıza dahil ederek yaşam kalitemizi arttırabiliriz.

1Sağlıklı Beslenme

Rafine ve işlenmiş yiyeceklerin içindeki katkı maddeleri tüm hormon dengemizi bozar. Bu tür yapay maddeler İnsülin fazla salgılamamıza neden olup Tiroid hormonlarımızı negatif şekilde etkiler. Doğal ve organik ürünlerle beslendiğimizde hormonlarımızda dengeli çalışmaya başlar.

2Basit Egzersizler

En azından 30 dakikalık doğa yürüyüşünün bile Kortizol hormonunuzu baskılarken gün içindeki stresinizi kontrol altında tutmanıza fayda sağlayacaktır. Egzersiz sırasında salgılanan Endorfin hormonu kendimizi daha zinde ve mutlu hissetmemize yardımcı olacaktır.

3Kaliteli Uyku

6-8 saat arası sessiz ve karanlık ortamda uyku uyuduğumuzda gençlik hormonu Melatonin çalışmaya başlar. Aynı zamanda yağ yakma hormonu olarak da bilinen Leptin hormonu yine uyku sırasında devreye giren bir hormondur.

4Dinginlik(Yoga,Meditasyon, Nefes Egzersizleri, vb.)

Kendi içimize döneceğimiz nefes egzersizleri, meditasyon çalışmaları, dua ritüelleri Dopamin ve Serotonin seviyemizi yükseltir, Kortizol hormonunu ise düşürür.

5Yemek Yediğimiz Ortamın Enerjisi

Farkındalıkla yemek yememiz, yani yemek yediğiniz ortamların sakin, pozitif olması yediğiniz besin kadar önemlidir. Unutmayın ki yemek yediğiniz sırada bilinçaltınız ve tüm algılarınız dışsal etkilere açıktır.
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register