kfnrht
Neden / Nerede

Dünyanın En Görkemli ve Büyük Kütüphaneleri

16Portekiz Kraliyet Okuma Odası, Brezilya

Brezilyalıların Portekizce konuşmalarının sebebi bu kütüphane olabilir. 1887 yılında Gotik-Rönesans izleri taşıyor.

17Brezilya Milli Kütüphanesi

İnşa edildiği dönemde Latin Amerika’nın en büyük, Dünyanın is en büyük 7. kütüphanesi oldu.

18Şili Milli Kütüphanesi

Brezilya Milli Kütüphanesine benzer yapıdaki bu bina 1913 tasarlanmış, 1925 yılında tamamlanmıştır. Neoklasik bir tasarıma sahiptir. Ülkenin ulusal arşivlerini barındıran genel müdürlük olarak da hizmet vermektedir.

19San Francisco Manastırı Kütüphanesi, Peru

Lima San Francisco Manastırı Kütüphanesi kıtanın en eski ve en güzel kütüphanelerinden birisidir. 1672’den 1729 yılına kadar yapımı tamamlanmıştır.

20Casa De La Literatura Peruana, Peru

1900’lerin tren istasyonlarına benzeyen mimariye sahip. Sebebi ise eski bir tren garından 2009 yılında kütüphaneye çevrilmesi.

21Lima Halk Kütüphanesi, Peru

1940 yılında inşa edilmiş, 1974 yılında ek bir bina eklenmiştir. Mermer zeminler ve merdivenlerinin dışında kütüphane kurucularının heykelleri ve muhteşem yüksek tavanlara sahiptir.

22Milli Kütüphane, Kosta Rika

40 yıllık bir bina olmasına rağmen halen genç görünen bir kütüphanedir.

23Virgilio Barco Kütüphanesi, Kolombiya

Ünlü mimar Rogelio Salmona tarafından tasarlanan bu kütüphane, 2001 yılında tamamlananmış. Kırmızı tuğla duvarlar, mavi su havuzları ve yeşil çimlere sahip bu kütüphanede kitaplar labirente benzer bir şekilde konumlandırılmış.

24İspanyol Park Kütüphanesi, Kolombiya

Yoksul bir bölgede inşa edilmiş modern bir kütüphane. Yoksul toplumun daha iyi şeyler hayal edebilmesini sağlamak için özellikle bu bölge seçilmiş.

25CT Kütüphanesi, Kolombiya

Ters bir piramit şeklinde tasarlanan CT Kütüphanesi benzersiz bir mimariye sahiptir.

26Villanueva Halk Kütüphanesi, Kolombiya

Köy halkı tarafından desteklenerek, yerel kaynaklı malzemeler kullanılarak inşa edilmiş kütüphane. Yerel Halk binanın inşası için eğitildi. Tasarımı yakındaki dört üniversitenin öğrencileri tarafından oluşturuldu. Doğal havalandırma sayesinde içerisi serin tutulabiliyor. Yoksul bir bölgedeki kütüphane ihtiyacının bu şekilde karşılanması bu kütüphaneyi çok daha değerli yapıyor.

27Vancouver Merkez Kütüphanesi, Kanada

Tarihsel simgelere dayalı modern bir bina. Kollezyuma benzeyen mimari tasarımı ile mağazalar, restoranlar ve otoparkları da içinde bulunduran büyü bir binadır.

28Meclis Kütüphanesi, Kanada

Kanada Meclisine ait bir binadan çevrilen bu kütüphanenin ismi de bu sebeple Meclik Kütüphanesi olarak bilinmektedir. Benzersiz bir mimariye sahiptir.

29Kongre Kütüphanesi, ABD

1897 yılında tamamlanmıştır. Neoklasik bir tarza sahiptir.

30Stephen A. Schwarzman Kütüphanesi, ABD

1911 yılında tamamlanan, iki taş aslan ile korunan kütüphanede ahşap raflar, freskler, büyük avizelerle eski dünya görünümü içerir. Rafların toplam uzunluğu 75 kilometreyi bulmaktadır.
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Share This

Beğendiniz mi?

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşın.