kfnrht
Neden / Nerede

Dünyanın En Görkemli ve Büyük Kütüphaneleri

61George Forbes Lincoln Üniversitesi Memorial Kütüphanesi, Yeni Zelanda

62Tuggeranong Kütüphanesi, Avustralya 5400662986_bb1e78ded9_z-565x376

BONUS 1-Süleymaniye Kütüphanesi, İstanbul

1918’de Süleymaniye Külliyesi’nde kuruldu. Yazma ve eski harfli basma eserlerin yer aldığı araştırma ve uzmanlık kütüphanesi. Padişahların, bilim ve din adamlarının koleksiyonları var. 80 bin cilt elyazması ve 50 bin cilt Arabi harfli matbu eser bulunuyor. Yüzde 80’inin dijital arşivi tamamlandı. Duyma engelliler için sinevizyon gösterileri yapılıyor.

BONUS 2-İnebey Eski Yazma Eserler Kütüphanesi, Bursa

14. yüzyılda medrese olarak yapıldı. 1969’dan beri kütüphane olarak hizmet veriyor. Tarih, edebiyat, din, gramer, astronomi, mantık, felsefe konularında eserler var. 8 bin 552 cilt elyazması, 18 bin 500 basma eser bulunuyor. Tamamı dijital ortama aktarılmış. Osmanlıca ve Farsça eserler ağırlıkta ama Boşnakça, Yunanca ve Kürtçe kitaplar da bulabilirsiniz. İslam tarihi bakımından zengin. En son el yazması bir Kuran bağışlanmış. Üyelik gerekmiyor, pazar hariç 8.00-17.00 arası açık. Belgeleri dışarıya dijital olarak çıkarabiliyorsunuz.
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Share This

Beğendiniz mi?

Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşın.