kfnrht
Nedir

Limonlu Su Hakkında Bilmediğiniz 10 Bilgi

Limonlu su ile güne başlamanın, günde en az 1 bardak limonlu su içmenin faydalarını size anlatmazsak kafamız hiç rahat olmaz. İşte limonlu suyun vücudumuza faydaları...

1Sindirime Faydalıdır

Limon meyvesinin içinde bulunan asit, midede bulunan asite benzer bir asittir. Bu da karaciğerimizi daha fazla safra salgılamaya iter. Fazlaca salgılanan safra yiyeceklerin vücudumuzda akıcı bir şekilde hareket etmesini ve kolay sindirilmesini sağlar. Aynı zamanda mide ağrılarını hafifletebilen limonlu su, iltihap ve hazımsızlığı da önler.

2Limonlu Su Ağız Kokusunu Önler

Ağız kokusu problemi mi çekiyorsunuz? Limonlu su tüketmenin tam zamanı!

Ülke olarak günlük çay ve kahve tüketiminde dünya sıralamasında üst sıralardayız. İdrar sökücü olan bu içecekler ağız kokusuna sebebiyet verir ve susuzluk hissi verir. Limonlu su bu durumu tersine çevirir ve sizi ferahlatır. Faydaları sonsuz olan limonlu su hafif diş ağrılarını önler, diş minelerini zayıflatır. 

3Limonlu Su Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Limon meyvesi pektin lifi içerir, bu lifler açlık hissini azaltır. Gün içerisinde limonlu su tüketen bir kişi tok çoğunlukla tok hissedecektir. Ayrıca, sürekli olarak vücudunuzu likit, yani alkali halde tutmanız metabolizmanın düzgün çalışmasına yol açacaktır. Böylece, yediğiniz besinler kolaylıkla sindirilecek ve kilo olarak kalmayacaktır.

4Limonlu Su İltihaplanmayı Önler

Düzenli olarak limonlu su tüketirseniz, vücudunuzdaki asidite oranı düşer. Asidite oranı düşen bir vücutta hastalık olasılığı düşer, sağlıksız beslenme sonucuyla oluşan iltihaplanma ve diğer hastalıkların gerçekleşme olasılığı azalır. Limonlu su aynı zamanda eklemlerinizde bulunan ürik asit oranını düşürür, eklemlerde oluşan ürik asitler iltihaplanmaya sebep olur.

5Limonlu Su Enerji Verir

Sabahları bir fincan kahve yerine, bir bardak limonlu su içmeyi deneyin. Limonun içerisinde bulunan negatif iyonlar sindirim borumuza ulaştığı andan itibaren vücudumuzun enerji seviyesinde bir artış farkedeceğiz. Vücudumuzun enerji seviyesi limonlu su sayesinde doğal olarak artacak.

6Limonlu Su Ruh ve Zihin Sağlığımız İçin Faydalıdır

Limonun içerisinde bulunan negatif iyonlar beynimizin oksijen alımını artıracak, mental enerjimizi yükseltecektir. Mental olarak enerjisi yükselen zihnimiz rahatlamış hissedecek ve modumuz yükselecektir. Everest dağının zirvesine çıkma başarısını elde etmiş ilk dağcı olan Sir Edmund Hillary başarısını limonlu suya borçlu olduğunu söylemiştir. 

7Limonlu Su Vücudun pH Dengesini Sağlar

Günümüzde yaşayan insanların çoğu asidik bir yaşam sürmektedir. Yediğimiz tüm ürünlerde bulunan katkı maddeleri, çevre kirliliği, psikolojik problemler ve sağlıksız beslenme bunu mümkün kılmıştır. Limon bilinen en alkali besinlerden birisidir. Asiditeyi azaltan limonlu su kanımızın alkali olmasını sağlar ve bizi hastalıklara karşı korur.

8Limonlu Su Parlayan Bir Cilde Sahip Olmanızı Sağlar

Limon meyvesinin içerisinde bulunan c vitamini vücudumuzda dolaşan özgür kökler yaşlandırmayı hızlandırır. Hücreler dışarıdan gelen zararlı besinlere karşı kendilerini koruyabilmek için "free radical" denilen özgür kök hücrelerini üretir ve kendilerini korurlar. Bu durum yaşlanma sürecinin hızlanmasına sebep olur, cildimiz sertleşir ve buruşur ve üzerinde lekeler oluşur. Farklı bir yöntem uygulamak isterseniz limonun suyunu sıkıp cildinize sürebilirsiniz, bu bile kırışıklıkların azalmasına yol açacaktır.

Limonlu su özetle sizi güzelleştirecek, gençleştirecek ve cildinize diri bir görünüm sağlayacaktır.

9Limonlu Su Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Eğer ürenizin içerisinde yeterince sitrat yok ise böbreklerinizin taş üretme ihtimali yükselir. Limonlu su tüketmek ürenizin içerisindeki sitrat oranını artırır ve sizi böbrek taşı riskine karşı korur. Günde en az 1 bardak limonlu su tükettiğinizde vücudunuzda böbrek taşı oluşması riskini düşürmüş olursunuz.

10Limonlu Su Parlak Saçlara Sahip Olmanızı Sağlar

Limonlu suyun saçlar üzerindeki etkileri mükemmeldir. Limon içerisinde bulunan C vitamini saçlarınıza ulaşır ulaşmaz, saçlarınız pürüzsüz ve parlak bir görünüme sahip olacaktır. Dışarıdan uygulandığında, yani saç köklerine uygulandığında, kafa derisindeki alkalilik oranını artıracaktır ve daha güçlü saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, limonlu su tüketen insanlarda yeni saç çıkma orannın daha yüksek olduğu saptanmıştır. 

11Limonlu Su İçmek Kansere Karşı Vücudumuzu Korur (Ekstra)

Hayat bize limon verdiyse eğer, suyunu sıkıp içmemiz gerekir. Limonlar vitamin ve minareller açısından oldukça zengindir. Özellikle c vitamini ve folik asit bakımından çok zengindirler. Kalp sağlığı, böbrek sağlığı ve bağışıklık sistemi için iyi olan limonlar, kansere karşı da savaşır.

2011 yılında Asian Pacific Journal of Cancer Prevention tarafından yapılan bir araştırmaya göre, limon ekstraktı meme kanserli bir hastanın kanser hücrelerinin ölmesine sebep olmuştur. Folik asitin kanser ile savaşta rolünü ve önemini anlatan yüzlerce araştırma yapılmıştır. Yapılan tüm araştırmaların ortak noktası ise folik asitin kanserli DNA hücrelerini öldüren maddeler ürettiğidir.

Kaynak : http://www.livescience.com/54282-lemon-nutrition.html
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register