kfnrht
Kimdir / Ne olmuş

Barack Obama Emekli Olduktan Sonra Ne İş Yapacak?

Amerikan Başkanı Barack Obama yılbaşı itibari ile görevini Hillary Clinton veya Donald Trump'a devredecek. Peki Obama başkanlıktan sonra ne iş yapacak? Hangi işleri yapabilir? Independent gazetesi Obama hakkında konuşulan iş olanaklarını yazdı.

Kaynak : Quora, The New Yorker, GQ Dergisi ve Sözcü Gazetesi

Obama'nın Emekli Maaşı Ne kadar Olacak?

Öncelikle Obama'nın emekliliğinden bahsedelim. Obama'nın emekli maaşı aylık ortalama 53.300 TL olacak. Bu maaşı Türkiye ile kıyasladığımızda, Türkiye'de emekli cumhurbaşkanı maaşı 19.700 TL ve emekli başbakan maaşı 9000 TL.

Barack Obama'nın, kızı Sasha Obama okulunu bitirene kadar Washington'da yaşamaya devam edeceği ve işlerine oradan devam edeceği söyleniyor. Peki, 20 Ocak 2009'dan itibaren Amerika'nın başkanlık koltuğunda oturan Obama emekli olduktan sonra ne iş yapacak?

Bill Clinton ve George W. Bush Gibi Anılarını Yazabilir

Amerikan başkanları arasında anı kitabı yazmak ve yayınlamak adeta bir geleneğe dönüştü. Clinton ile başlatılan bu trend, George W. Bush tarafından devam ettirildi. Bill Clinton anılarını yazdığı kitabın gelirinden 10 Milyon Dolar, George W. Bush ise hayatındaki önemli kararları anlattığı kitabından 7 Milyon Dolar elde etti.

Toplam servetinin yaklaşık 6 Milyon Dolar olduğu tahmin edilen Barack Obama önceden iki kitap yazmış ve servetinin bir kısmını bu kitaplardan elde etmiş. 1995 yılında yazdığı Babamın Düşü ve 2006 yılında yazdığı Umudun Cesareti kitapları oldukça başarılı olmuş ve ona hatrı sayılır bir gelir sağlamış.

New York Times'ın söylem ve tahminlerine göre, Obama'nın anılarından elde etmesi gereken tutar 25 Milyon Dolar ve 45 Milyon Dolar arasında. 

Profesyonel Konuşmacılık Yapabilir

Amerikan başkanları, başkanlık dönemleri sonrasında para karşılığı konuşmacılık ve etkinlikler düzenliyorlar ve bunlardan hatrı sayılır bir gelir kaynağı elde ediyorlar. George W. Bush'un konuşma başı 100 bin dolar, Bill Clinton'ın ise konuşma başına 100 bin dolar ve üzerinde paralar kazandığı tahmin ediliyor. Hatta Bill Clinton 2014 yılında katıldığı bir konferansta konuşmak için 225 bin dolar aldığı söylenmekte. 

Basketbol Oynayabilir veya Bir Basketbol Takımına Ortak Olabilir

Obama'nın spora olan ilgisini ve yeteneğini hepimiz biliyoruz. Basketbolu ve golfü severek oynadığı, strateji konusunda yeterince bilgisi olduğu söyleniyor. 2015 yılında GQ Dergisi ile yaptığı bir röportajla söylenenleri destekleyen Obama, " Bir takım toplamak ne güzel olurdu, bazen bunu düşünüyorum" dedi. 

Üniversite'de Hocalık Yapabilir

Barack Obama hukuk fakültesine geri dönebilir ve eğitim vermeye devam edebilir. The New Yorker'a verdiği röportajda "Hukuğu entellektüel anlamda seviyorum. Sorunları çözmeyi ve terimlerle güreş halinde olmayı seviyorum" dedi. Seçenekler ise şöyle; Siyasi Bilimler okuduğu Columbia Üniversitesi, önceden öğretmenlik yaptığı Chicago Üniversitesi ya da hukuktan mezun olduğu Harvard Üniversitesi. Eğitim görevlisi olarak başarılı olacağı bariz, sizce hangisinde daha başarılı olur?

Diğer Siyasetçilere Danışmanlık Yapabilir

Bilgi birikimi ve deneyimlerini kendinden sonra gelen siyasetçilere aktarabilir ve bunun üzerinden hatrı sayılabilir bir gelir elde edebilir.

Sivil Toplum İşlerine Devam Edebilir ve İyilik Yayabilir

Görev dönemi boyunca Amerika'da, Afrika'da ve Asya'da birçok vakıf ve derneğin projelerine destek olmuş, kendisi de birçok projeyi yönetmiştir. Çoğunlukla çocukların daha güzel bir geleceğe sahip olabilmeleri için teknoloji ve bilim üzerine yapılan girişimlere destek olmuştur. Emekli olduktan sonra bu ve bu gibi projeler üzerinden fon alabilir ve profesyonel bir şekilde devam ettirebilir.
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register