menu
Sixto Rodriguez: Hiç Yaşanamamış Bir Hayatın Adamı
Dünya'nın başka bir ucunda çok ünlü olduğunuzu, ama sizin onyıllarca bundan hiç haberinizin olmadığını düşünebilir misiniz?
1,111
okunma

Cold Fact ve Coming Drom Reality Albümleri

Sixto Rodriguez 1970 ve 1972 yıllarında Amerika’da Cold Fact ve Coming From Reality adında iki albüm çıkartır. Hiç kimse bu gizemli sessiz adamı bilmez. Albümün tanıtımı, müzisyenler, reklamlar, zamanın getirdiği zor şartlar altında bulunan imkânlar, aklımıza gelen her şey aslında tam da olması gerektiği gibidir. Ama bunlara rağmen albümden kimsenin haberi olmaz. Kendi ülkesinde tanınmayan bu adam aslında Afrika’da bir efsanedir. Tek sorun kendisi bile bu durumdan haberdar değildir. Kendi ülkesinde sadece 6 adet albüm satabilen Rodriguez, Afrika’da yarım milyon albüm satışına ulaşmıştır.

Şehir Efsaneleri

Şehir Efsaneleri

Afrika’da şehir efsaneleri dönmeye başlar. Rivayete göre kendisini sahnedeyken ateşe verip yaktığı söylenirmiş. Başka bir hikaye ise, sahnede şarkısını söylerken kafasına bir kurşun sıkıp intihar ettiği şeklindeymiş. Ama hepsi şehir efsanesinden öteye geçememiş. Aslında Rodriguez Amerika’da bu iki albümü tutmayınca inşaat işiyle uğraşmaya başlamış. Çoluk çocuğa karışmış ve uzaklaşmış müzik işlerinden.

Albümlerin Afrika'ya Gidişi

Albümlerin Afrika'ya Gidişi

Albümlerin Afrika’ya ulaşma süreci ile ilgili rivayet ise şu şekilde: Amerikalı bir kız erkek arkadaşını ziyaret etmek için Afrika’ya giderken Rodriguez’in albümlerini götürmüş. Erkek arkadaşı ve arkadaşları albümleri çok beğenmiş. Almak istemişler ama bulamamışlar. Dolayısı ile Amerikalı kızın getirdiği albümleri kopyalamışlar. Albümler bu şekilde yayılmış.

Düşünsenize, dünyanın diğer bir ucunda çok ünlü bir efsanesiniz, hiç konser vermemişsiniz ve insanlar size bayılıyor. Ama sizin bundan haberiniz yok ve inşaat işi ile uğraşıyorsunuz! Belki de bu kadar geç öğrenmese bu durumu birçok albüm yapabilirdi. En önemlisi çok farklı bir hayatı olabilirdi.

Searching For Sugar Man

Searching For Sugar Man

Aslında bu yaşam hikayesinden çıkarılabilecek en önemli ders, yaptığımız işlerin nerede ne zaman değer bulacağını anlayamadığımızdır. Ürettiğimiz bir şeyin başkalarında karşılık bulmaması başarısız olduğumuz anlamına gelmez. Belki de yanlış yerde arıyoruzdur başarıyı.

Bu hikayenin devamını yazmaktansa sizleri biraz merakta bırakmaktan yanayım. Eğer ki konu ilginizi çekmiş ve bu gizemli adamı merak etmişseniz, Sixto Rodriguez’in hayatını anlatan ‘Searching For Sugar Man’ adında bir belgesel-film çekildi. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)