menu
Telefonun Mucidini Graham Bell Sanıyorsanız Henüz Bu Yazıyı Okumamışsınız Demektir
Surfe.be - Banner advertising service
Mucitler ve buluşları ilginizi çekiyor mu? Peki ya icat kavgaları? Yakın geçmişte konu ile alakalı çekilmiş filmlere bakarsanız ilk olarak facebook un hikayesini anlatan Sosyal Ağ filmi gelebilir. Peki bütün internet teknolojisinin doğuşuna sebep olan telefonun hikayesi? İşte o biraz daha acıklı bir hikaye...
1,182
okunma

Antonio Meucci

1831’deki devrim hareketleri yüzünden Amerika’ya göç etmek zorunda kaldı. Havana’da Tacon Opera House’a tiyatro makinisti olarak girdi. Tiyatro makinistlerine haber ulaştırma sistemini incelerken ilk defa telefon düşüncesine vardı. Tiyatronun yanması üzerine New York’a yakın Staten lsland’a Yerleşti ve parafinden mum imal eden küçük bir fabrika kurdu.

Gerçekler...

Gerçekler...

Meucci, Staten Island’daki fabrikasında “teletrofono” adını verdiği sesi önce elektrik dalgalarına, daha sonra telefonun diğer ucunda sese çeviren aleti meydana getirerek (1854) kendi eviyle bir görüşme yaptı (1856). Fabrikası iflâs edince yoksul düştü.  1871’de caveat (geçici patent) başvurusunda bulunan Meucci, aynı yıl bindiği teknenin yanmasından dolayı ağır bir hastalık süreci geçirdi. İşsiz olan Meucci, 1872 ve 1873’te gerekli olan 10 doları gönderebilmiş, ama 1874’te gönderememiştir. Teletrofono’nun krokilerini yolladığı Western Union’daki laboratuvarında (rastlantıya bakın ki Graham Bell telefonu burada geliştirmiştir)   Graham Bell bunları bulmuş ve patentini almıştır. Meucci, bunun üzerine Graham Bell’e dava açmıştır. Dava 1889’da Meucci’nin ölümüyle sonlanmış ve Bell icadın sahibi sayılmıştır. 11 Haziran 2002’de ABD Temsilciler Meclisi’nde “Antonio Meucci’nin hayatının ve başarılarının tanınması ve Meucci’nin telefonu icat ettiğinin kabul edilmesi” kararıyla Ölümünden 2 asır sonra Antonio Meucci’nin adı telefonun mucidi olarak anılmaya başlanmıştır.

Kısa bir not: Graham Bell ile Thomas Edison sıkı dost olarak bilinirler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)