kfnrht
Nasıl

Beyin Gücünüzü Artırmanın 15 Basit Yolu

Beynimiz her gün biz farkında olmasak bile binlerce görevi yerine getiriyor ve haliyle gücünü yitiriyor. Fazla veri yüklenince aklımız karışıyor, unutkanlık başlıyor. Severek takip ettiğimiz Brightside sitesi beynimizi güçlendirmenin 15 basit yolunu anlatmış, okuyalım, güzelleşelim.

Kaynak: Brightside.me

1Basit Beyin Egzersizleri Yapalım

Nasıl Çalışır?

Bir hafta gibi kısa bir sürede konsantrasyonumuzu artırarak analitik yeteneklerimizin gelişmesini sağlar.

Ne Yapmalıyız? 
  • Dişlerimizi normalde kullanmadığımız elimizle fırçalayalım. (Sağ ise sol, sol ise sağ el kullanalım)
  • Normalde kullanmadığımız elimizle resim çizelim ve yazı yazmayı deneyelim.
  • Yabancı dizileri altyazı ile izleyelim. Beyin iki işe birden odaklanacaktır ve konsantrasyonumuzu artıracaktır.
  • Jonklörlük öğrenmeyi deneyelim. Üç objeye aynı anda odaklanarak beyin egzersizi ve vücut egzersizi yapabiliriz.
  • İşleri farklı yollardan bitirmeyi deneyelim. Normalin dışına çıkarak yaratıcılığımızı geliştirebiliriz.

2Mozart Etkisi'ni Küçümsemeyelim, Klasik Müziğin Dibine Vuralım

Nasıl Çalışır?

Sürekli olarak aynı tür müziği dinlemek beynin verimliliğini %15'e kadar artırabilir. Söz içermeyen, entrümantal müzikler beynin verimli çalışmasını sağlar.

Ne Yapmalıyız?

İş saatlerinden veya ders saatlerinden 20-30 dk öncesinde Mozart dinleyelim. Bu sizi fiziken ve ruhen rahatlatacaktır. Beyniniz işlere daha rahat odaklanacaktır.

3I want to play a game! Zarların Beyninizi Güçlendireceğini Biliyor muydunuz?

Nasıl Çalışır?

Göstereceğimiz zar oyunu özel ajanların yetiştirilmesi için kullanılırmış. Beynin bilgiyi anlık olarak hatırlamasını sağlarmış.

Ne Yapmalıyız?

Elinize üç dört adet zarf alın, sallayın ve atın. Hemen elinizle zarların üzerini kapatın. Elinizi kaldırıp zarlara göz attıktan sonra hemen tekrar üzerlerini kapatın ve hatırlamaya çalışın. Bunu defalarca farklı numaralarla 5-7 dakika boyunca deneyin. 

4Beyninizin Uykuya İhtiyacı Var, Çok Görmeyin!

Nasıl Çalışır?

İhtiyacımız olan malzemeler: Bir adet beyin ve bir adet yastık. Vuruyoruz, yatıyoruz. Günde en az 7-8 saat ve bunu hayat boyunca tekrarlıyoruz. Karanlık, vücudun melatonin üretmesini sağlıyormuş, bu melatonin de vücudu düzene sokuyor ve düzenli çalışmasını sağlıyormuş. Işık ise, kortizol, yani stres hormonu üretiyormuş. Bu hormon da uyku kalitenizi düşürüyor ve hayatı size zehir ediyor. Uyursanız, melatonin, uyumazsanız, kortizol. Karar sizin.

Ne Yapmalıyız?

Karanlık, yeterince havalandırılmış ve sessiz bir odada uyursanız beyniniz rahatlayacak ve kısa sürede daha da güçlenecektir. %30'a kadar fonksiyonlarında gelişme sağlanabilir.

5Bilgi Oyunları Oynayalım, Oynatalım

Nasıl Çalışır?

Satranç, scrabble, domino(okey değil), poker gibi zihinsel oyunlar, beynin hızlı çalışmasına yol açar ve mantıklı düşünmenizi sağlar. %10 oranında artış sağlayabilirsiniz.

Ne Yapmalıyız?

Günde 2-3 kez bu oyunlardan birini oynayın. Zorluk seviyesini her bölümde artırın, konsantrasyonunuz ve mantıklı düşünme özelliğinizde artış gözlemleyeceksiniz. 
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register