kfnrht
Nasıl / Nerede

Günübirlik Avrupa Seyahati Nasıl Yapılır?

Avrupa'yı seviyor, Avrupa'da huzur buluyoruz. Peki Avrupa'ya kısa yoldan nasıl gideriz? Ekonomik bir tatil nasıl yaparız? Sizler için yazdık.

 

Kaynak : Gezenpanda.com

Günübirlik Avrupa Seyahati için Biçilmiş Kaftan Sofya

Öncelikle bilmemiz gereken konu, Avrupa'ya günübirlik turlar, geziler ve etkinlikler var. Bunların çoğu rehber desteği ile birlikte geliyor. Fırsatları takip edersek ucuz fiyata güzel bir Avrupa deneyimi yaşayabilir, Türkiye'nin komşu ülkelerinden Bulgaristan, Arnavutluk ve Yunanistan gibi ülkeleri günübirlik ziyaret edebiliriz. Gelelim bizim önerimize...

Sofya demiştik başlığımızda, Sofya 
Küçük göründüğüne bakmayın;bir o kadar da yerin altında var.
İstanbul’a yaklaşık bir saat on dakikalık uçuş mesafesindeki Bulgar başkenti, bazı kaynaklara göre Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. Tıpkı İstanbul ve İzmir gibi, kültür ve tarihin birleştiği bir nokta adeta.  Öyle ki, bölgedeki ilke yerleşimin 30.000 yıl öncesine kadar gittiği iddia ediliyor.

Şimdiki Sofya’nın bulunduğu alanın bilinen ilk yerleşik halkları ise bir Trak kabilesi olan Tilataei’ler ve onların egemenliğine son verip bölgeye yerleşen Serdi’ler. Bir dönem Persler tarafından ele geçirilen, daha sonra ise Makedonlarca yağmalanan şehir. M.Ö. 29’da Roma İmparatorluğu idaresine geçiyor ve Serdika adını alıyor. Roma İmparatorluğu bölündüğünde Doğ Roma(Bizans) İmparatorluğu tarafında kalan şehir 447’de Hunlar tarafından yağmalanıyor. Daha sonra bölgeye gelen göçlerle tamamen Slavlaşan şehir 809’da Bulgar Hanlığı tarafından ele geçirilip Sredets adını alıyor ve kısa süre sonra Bulgar Hükümdarlarının başkenti haline geliyor.  1382’de başlayan Osmanlı egemenliği 1878’e kadar sürüyor.

Peki Günübirlik Avrupa Turunda Neden Sofya'yı Ziyaret Etmeli

Bulgaristan'ın başkenti Sofya bir kere çok ucuz. Ülkemizin metropollerine kıyaslandığı zaman ulaşım, yeme ve içme gayet ucuz kalıyor. Bulgaristan'ın para birimi Leva, 1 leva 1,69 lira yapıyor. Taksiye binsek bile kilometre başına 1,5 lira yani 0,90 leva vereceğiz, o kadar ucuz yani. Konaklama'ya gelince, ne zaman rezervasyon yaptığınıza bağlı olarak güzel bir otelde iki kişilik konaklama ortalama 100-150 lira arasında oluyor ve otellerin konforu gayet iyi. Restoranlar, kafeler ve gece kulüplerinin kalitelerinin her geçen yıl arttığı söyleniyor, belli ki Sofya'ya gelen yıllık turist oranında artış var. Bulgar Mutfağı Sofya şehrinin her köşesinde görülebiliyor, tüm restoranlarda özel menüler, özel lezzetler mevcut. Fakat bizim önereceğimiz restoranın adı Bulgari. Bulgar yemekleri Türk yemeklerine benzerlik göstermekle birlikte, kendilerine has bir lezzetleri var, kesinlikle denemelisiniz. Tarihi, dinamik hayatı, lezzetleri ve size yaşatacağı deneyimle günübirlik Avrupa turunuz için Sofya tam bir biçilmiş kaftan.
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register