kfnrht
Nasıl

İngilizce Öğrenmek İçin Kaçınılması Gereken 5 Davranış

1Çeviri Yaparak Öğrenmek

Çeviri derken sadece google translate'den bahsetmiyoruz. Biliyorsunuz Türkçe dil yapısı ile İngilizce dil yapısı aynı değil ve biz sürekli olarak İngilizce cümle oluştururken Türkçe'de kullandığımız sistemi kullanıyoruz.
Örneğin; Türkçe'de "Ben okula giderim." diyoruz, fakat İngilizce'de fiil hemen özneden sonra geliyor. "I go to school".

Aynısı edatlar ve çekim ekleri için de geçerli.

"O bakkala gidecek." cümlesindeki "-ecek, -acak" eki İngilizce'de önden eklenir, çünkü İngilizce'de çekim ekleri öne gelir. " He will go to the grocery store."

Bu yüzden sadece ihtiyaç duyduğumuzda çeviri sistemine başvurmalıyız. Aksi takdirde bizi olumsuz etkileyecektir.

2SADECE Bir Yeteneğe Odaklanmak

Görsel olarak özellikle kelimeleri seçtik. Çünkü sadece kelime öğrenilince mucizevi bir şekilde İngilizce konuşabileceğimizi sanıyoruz.
Bilmemiz gereken şey ise bir dili öğrenmek için 4 temel yeteneğe odaklanmamız gerekir. Okuma, yazma, konuşma ve dinleme. Dile tüm duyu organlarımızla maruz kalmalı ve onu aktif olarak kullanmalıyız.

3Dili Pratiğe Dökmemek

Az önce söylediğimiz gibi dili aktif olarak kullanmalıyız. Aktif olarak kullanılmayan dil unutulur. Bir İngilizce Öğretmeni dahi olsanız, yeri geldiğinde İngilizce konuşmada güçlük yaşayabilirsiniz. Muhteşem bir kelime bilgisi, hatasız bir gramer bilgisi bazen işe yaramayabilir. Önemli olan dinlediğini anlamak ve basit bir şekilde soruları cevaplandırmaktır.
Lisede dil bölümünde okuyan bir öğrenci bile dilini kullanmadığı takdirde"Haksim?" vakasını yaşayabilir.

4Seviyemize Göre İlerlememek

İngilizce konuşurken başlarda hepimizin yaşadığı olaylardan biridir. "Ah aklımdakileri bir söyleyebilsem" der dururuz kendimize. Fakat basit ve anlaşılır cümleler kullanmak esas olmalıdır. Böylece söylediklerimizi hem kendimiz hem de karşımızdaki kişi kolaylıkla anlayabilir. Gösterişli kelimeler veya devrik cümleler kurmadan önce basit cümleler ile başlamalıyız. Önce yürümeyi, sonra koşmayı öğrenmeliyiz. 
Aynı durum diğer yeteneklerde de geçerlidir. Seviyemize göre kitaplar okuyup, seviyemize uygun olan kelimeleri, seviyemize uygun cümlelerden öğrenmeliyiz. Yabancı dizileri eğer İngilizce altyazı ile anlamıyorsak, Türkçe altyazı ile başlamalıyız.

5Endişelenmek ve Pes Etmek

İnsanlar yeni bir dil konuşmaya başladıklarında kendilerinden çok diğer insanların fikirlerini önemserler.

"Acaba doğru söylüyor muyum? Çok aptalca mı telaffuz ediyorum? Bana gülerler mi?"

gibi sorularla sürekli olarak kendilerini sorgularlar. Fakat öğrenmenin önündeki en büyük engel cesaretsizliktir. Yanlış telaffuz ettiğimizde başımıza gelebilecek en büyük şey anlaşılmazlıktır. Bu da sadece bir düzeltme ile engellenebilir.

Hata yapma baskısıyla ağzımızı açmaktan kaçınmamalıyız. Birçok insan hayatı boyunca unutamadığı dersleri hatalarından elde etmiştir. Özgüvenimiz hatalarımızı takmamayı öğrendiğimizde gelişir.
İngilizceyi konuşmak bir yetenektir ve diğer tüm yetenekler gibi sık kullanıldıkça gelişir. Ne kadar sık futbol oynarsak o konuda gelişeceksek, ne kadar sık ve düzenli konuşursak İngilizce'de de gelişiriz. Çünkü "pratik mükemmelleştirir."
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register