kfnrht
Nasıl / Sponsorlu İçerik

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli mi?

İnternetten alışveriş yapmadan önce hepimizin aklında aynı sorular var. Kredi kartı bilgilerim çalınır mı? Aldığım ürün yerine bambaşka bir ürün gelir mi? BKZ: bok da çıkabilir

Kazıklanır mıyım? Garanti sıkıntısı yaşar mıyım? İstediğim zaman müşteri hizmetlerine ulaşabilir miyim? Aldığım ürünü beğenmezsem iade edebilir miyim? Değişim yapmak istersem, değişim yapabilir miyim? Kafamızda deli sorular!

Bu yüzden, alışveriş yapmadan önce alışveriş yapacağımız siteyi, site hakkında yapılan olumlu veya olumsuz kullanıcı yorumlarını, kullanıcı şikayetlerini (sikayetvar.com), sitede bulunan güvenlik yazılımlarını (256 bit SSL) ve tüm dünyada kullanılan ödeme yöntemlerini (visa, mastercard, maestro) doğru bir şekilde araştırın.

Not: SSL sertifikasına sahip internet sitelerinden alışveriş yaptığınızda kredi kartı verileriniz özel bir şifreleme sistemiyle korunur. Bilgiler doğrudan bankanıza aktarılır ve yanlış kişilerin eline geçme ihtimali tamamen ortadan kalkar. 

 

Sosyal Medyadan Alışveriş Yapılır mı?

Biliyorsunuz ki son zamanlarda sosyal medyadan yapılan alışverişlerde büyük bir artış yaşandı, özellikle Instagram'da. Sorumuza gelecek olursak, yapılır. Fakat çok dikkatli ve seçici olmak gerek. Alışveriş yapılan sosyal medya hesabının kullanıcı yorumlarına, takipçileriyle olan iletişimine, iletişim ve adres bilgilerinin netliğine bakın. Eğer bu bir butik satıcıysa, dükkan adresine kadar araştırın. Adres ve iletişim bilgilerini korkusuzca paylaşan sosyal medya hesaplarını tercih etmekten yana olun. Satın alma işlemini SSL sertifikası olan sitelerden yapın. Shopier ve shopsta yazılımlarından faydalanan mağazalarda kredi kartı bilgileriniz güvende olur. 

Kapıda ödeme, iade ve değişim konusunda açık olan kullanıcıları yakınınızda tutun.

Aldığım Ürünün En Ucuzu Olduğunu Nasıl Anlarım?

Fiyat karşılaştırma sitelerine almak istediğin ürünü yazarak tüm internet sitelerinde bulunan fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. 

Türkiye'de en aktif kullanılan iki fiyat karşılaştırma sitesini kullanın.

cimri.com ve akakce.com

Ürün Elime Kaç Günde Ulaşır?

"Ürün elinize 3 iş gününde ulaşır" gibi bir sözü verebilen yerlerden alışveriş yapmayı tercih edin. Ayrıca, kargo bilgilerinin size iletilmesi gerekir, böylelikle merak ettiğinizde kargonuzun nerede olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

 
"7-21 iş gününde ulaşır" gibi bir açıklama yapan bir mağazanın siparişlerinin ulaşmama olasılığı daha yüksektir. 

Not: Kargo bedava olursa tadından yenmez.

İnternetten Ne Zaman Alışveriş Yapmalıyım?

İlk olarak şunu belirtelim, haftasonu satın aldığınız ürünlerin size ulaşmasının gecikme ihtimali daha yüksektir. Çünkü açıklamada "3 iş gününde teslim edilir" yazıyor, bunu göz önünde bulundurun.

Ayrıca; alışveriş sitelerinin çoğunlukla indirim yaptığı "shopping fest, kara cuma, yeni yıl indirimi" gibi özel indirim zamanlarında sıklıkla alışveriş yaparak müthiş tasarruf yapabilirsiniz.

DİKKAT

İnternette satılan ürün normal piyasa değerinin ÇOOOOK altındaysa DİKKATLİ OLUN.

Bkz: 300 TL fiyatla satılan bir ayakkabıyı 40 TL'ye satan online mağazalar. Bu ürün çok büyük ihtimalle imitasyon bir üründür, halk tabiriyle "çakma", ya da yasal olmayan yollarla elde edilmiştir. Başınız ağrımasın, üst kısımlarda belirttiğimiz gibi güvenilir yerleri tercih edin. 

Ödemeyi kredi kartınız ile yapacaksanız, sanal pos, 256 bit SSL sertifikası, visa ve mastercard ödeme sistemleri olan internet sitelerini tercih edin.

Kapıda ödeme ile bir ürün alacaksanız, ürünü satın almadan önce iade ve değişim şartlarını düzenli bir şekilde öğrenin, aksi takdirde paranız iade edilmeyecektir.

Birden fazla kartınız var ise, internet alışverişleriniz için limiti daha düşük olan kartınızı tercih edin ve ekstrelerinizi kontrol edin. Böylece internet alışverişlerinizi diğer harcamalarınızdan ayrıştırabilirsiniz ve riskinizi azaltırsınız.

Mümkünse bir başkasının bilgisayarı veya telefonundan online alışveriş yapmayın. İnternetten alışveriş yaptığınız bilgisayar KESİNLİKLE ortak kullanıma açık bir bilgisayar olmasın. (internet cafe örneği)

Sipariş takibinizi kendiniz yapın, ürün zamanında teslim edilmezse mağaza ile iletişime geçin.

 

 

#Kafanrahat ailesi olarak mutlu alışverişler dileriz...
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register