kfnrht
Nasıl

İyi Bir Çalışan Olmanın En Etkili 10 Yolu, Başarılı Çalışanların Ortak Özellikleri

Aşağıda sizlerle paylaştığımız nitelikleri benimsemeniz, kendi çalışma yaşamınızda hayata geçirmeniz ve istikrarlı bir şekilde sürdürmeniz halinde her ne iş yapıyor olursanız olun ‘başarı’ sizin için bir kelime olmaktan çıkacaktır. Hayatınızın her alanında onu iliklerinize kadar hissedecek ve yaşayacaksınız. İş alanındaki başarınız kesinlikle özel hayatınıza da yansıyacaktır.

‘’Para mutluluk getirmez.’’ derler. Fakat başarı, parayı da mutluluğu da ayrı ayrı beraberinde getirir.

İşte mutlak başarıyı hedefleyen iyi bir çalışanın elde etmesi gereken 10 temel nitelik;

1Etkili İletişim Kurun

İşverenler sözlü ve yazılı olarak etkili iletişim kurabilen ve kendini uygun ve anlaşılır bir dille anlatabilen çalışanlara bayılır. Çalışanlar arasındaki yanlış ve uygun olmayan diyaloglar kötü sonuçlar doğurabilir. İletişiminizin kuvvetli olması sosyal hayatınızda da sizi ön plana çıkarır.

2Kendi Kendinizi Motive Edin

İyi bir çalışan asla sorumluluk almaktan ya da sorumluluğu daha ağır yetkilerden kaçmaz. Aynı zamanda yaptıkları gündelik işlerden farklı sıra dışı bir durumla da karşılaşsalar hedefe ulaşmak için ve problemleri çözmek için verilen görevin de ötesinde çalışmaya her daim hazırdırlar. 

3Sıkı Çalışın

Sıkı çalışmak iyi bir çalışanın tartışmasız en önem vermesi gereken husustur. İnsanlar genelde, bir iş yerinde belli bir süre geçirdikten sonra çalışma tempolarının düştüğünü söylerler. Fakat bu rehavete düşmemek son derece önemlidir. İyi bir çalışan için böyle bir olasılık söz konu değildir. Onlar yaptıkları işe ve kendi kariyerlerine değer verirler ve bu sebeple başarıya giden yolda her daim sıkı çalışırlar.

4Kolay uyum sağlamaya çalışın, öğrenmede kararlı ve etkin olun

Herhangi bir iş veya organizasyonda en iyi performansı gösteren çalışanlar, yeni girdiği ortamlara kolayca uyum sağlayabilen, her daim yeni şeyler öğrenmeye istekli olan ve değişiklik ve farklılıklarda bile elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışanlardır.

5Takım Çalışmasına Uyum Sağlayın

Globalleşen dünyamızda, ekip çalışmasının tüm işveren kurumlar için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ekip çalışması; iletişimi ve insan ilişkilerini güçlendirir, hedefe ulaşma sürecini hızlandırır, kişinin sorumluluk duygusunu güçlendirir ve farklı fikirlere bakış açımızı olumlu yönde değiştirir. İyi bir çalışanın ekip çalışmalarına katılması ve uyum sağlayabilmesi çok önemlidir. Atalarımız boşuna, ‘’Bir elin nesi var, iki elin sesi var.’’ dememişlerdir.
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register