kfnrht
Nasıl

Stresin Sağlığımıza Etkileri ve Stres ile Başa Çıkma Yolları

Stres esnasında insanlar fazla enerji tüketir. Bu durum da yorgun hissetme, bitkinlik hali gibi problemlere yol açar. Uyku sorunlarına da yol açabilen stres ile nasıl baş edebileceğimizi birlikte öğrenelim. Bu içeriği sağlık konusunda güvenilir bilgi paylaşan WebMD Yayın Kuruluşu'ndan esinlenerek hazırladık.

Stresin Sağlığımıza Etkileri Nelerdir?

Stres genci, yaşlısı, zengini, fakiri ayırt etmeden her insanı etkiler. Stresin belirtilerini iş yaşantımızda, günlük hayatımızda veya ilişkilerimizde görebiliriz. Stresin fazlası sizi hasta edebilir, fiziksel, psikolojik ve mental rahatsızlıklara yol açabilir.

Öncelikle stresi tanıyalım. Stres nedir?
Stres; vücudumuzun zararlı şeylere karşı oluşturduğu bir tepkidir. Sorunların yol açtığı ruhsal gerilimlerdir. Vücudumuz tehdit altında olduğunu hissettiğinde, sakatlığı önlemek amacıyla bir kimyasal tepki ortaya çıkar, bunun adı "savaş ya da kaç" olarak veya "stres tepkisi" olarak bilinir.
Stres psikolojik ve fiziksel birçok hastalığa sebep olabilir. Depresyon ve anksiyete bilinen psikolojik etkilerindendir. Bu durum kişinin uyku kalitesinin düşmesine de sebep olur. Stres kişilerde yeme bozukluklarına yol açar, sürekli olarak gergin olan mide kasları açlık hissini unutabilir. Bazı kişiler ise stres ile başa çıkabilmek için yemek yemeyi bir savunma mekanizması olarak kullanır ve böylece kilo problemleri ortaya çıkar. En sık rastlanılan sağlık etkisi ise kronik baş ağrısıdır. Geçmeyen baş ağrıları kişiye zor anlar yaşatabilir. Bağışıklık sistemi zayıflaması ile oluşan hastalıklar da stresin yan etkilerine örnek verilebilir.

Stres ile Başa Çıkma Yolları

Öncelikle strese neden olan durumların tespitini yapın. Kendinize zaman ayırın ve bu konular üzerine yoğunlaşın. Çözüm üretmeye çalışın.

Stres ile nasıl başa çıkılır? Stres ile başa çıkma yöntemlerini birlikte inceleyelim.

İletişim kurun: Huzursuz veya güvensiz hissettiğinizde, sizi rahatlatabileceğine inandığınız kişiler ile bu durumu paylaşın. Bu durum sinir sisteminizi yatıştırmaya yardımcı olur. Yakınlarınızın uyarı ve önerilerini dinleyin. 
Rahat olun. Rahat kıyafetler giyinin ve rahat olmadığınız ortamlarda bulunmaktan kaçının.
 Egzersiz yapın. Egzersiz yapmak ve hareket etmek daha iyi hissetmenize sebep olacaktır. Kollarınızı, bacaklarınızı rahatça hareket ettirebileceğiniz egzersizler yapın, bu aktiviteler yürüyüş, koşu, yüzme gibi aktiviteler olabilir. Stres yönetiminde hareketsizlik problemin daha büyümesine sebep olur ve oluşan etkiyi arttırır. Stres yönetiminde bireyin sağlıklı olması önemlidir.

Alkol ve sigara gibi size zarar veren şeylerden uzak durun.
Sevdiklerinizle vakit geçirin. Yüzünüzde tebessüm oluşturan, sizi olduğunuz gibi kabul eden ve seven kişileri kendinize yakın tutun
Bir işi yaparken zorlanıyorsanız, mutlaka yardım isteyin.
İşlerinizi zamanında ve sıralı bir şekilde bitirmeye çalışın. Zaman yönetimi stres ile başa çıkmada önemli bir etkendir. Zaman yönetilemeyince stres yönetimi de zorlaşır.

Yeterince dinlendiğinizden emin olun. Uykusuzluk bu problemi daha büyük çıkmazlara taşıyabilir. 

Sizi rahatlatan pozitif müzikleri dinleyin.

Hobi veya hobiler edinin. Size stres etmenini unutturacak, kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacak etkinliklere zaman ayırın. Bisiklet sürmek bunlara örnek verilebilir. 
Finansal durumunuz müsaitse ufak bir tatil yapın. Bulunduğunuz yerden uzaklaşmak ve yeni yerler keşfetmek size ilaç gibi gelecektir.

Hayır demeyi öğrenin. Hayır demeyi bilmeyen kişiler kolay manipüle edilir ve stres ile baş başa kalırlar. Karar verirken karşınızdaki kişiden ziyade öncelikle kendinizi düşünün.

Gerektiğinde psikolojik destek almaktan kaçınmayın.   
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register