kfnrht
Ne olmuş

Ankara Demetevler Halkı ve Suriyeli Gerginliği

Ankara Demetevler'de 3 Temmuz akşamında yaşananların başlangıcı bir çok yerde 5 yaşında bir kız çocuğuna tacizde bulunan bir Suriyeli'nin sebep olduğu yazıyor. Ancak bu bilgiyi teyid eden kimse çıkmadı.

Olayların Başlangıcı

Ankara Demetevler'de 3 Temmuz akşamında yaşananların başlangıcı bir çok yerde 5 yaşında bir kız çocuğuna tacizde bulunan bir Suriyeli'nin sebep olduğu yazıyor. Ancak bu bilgiyi teyid eden kimse çıkmadı. Semti iyi bilen ve 20 yıl orada yaşamış birisi olarak farklı kaynaklardan edindiğim bilginin gerçekliğinden ve doğruluğundan emin olabilirsiniz.

Olayların başlangıcı 3. Caddede bir kız çocuğuna (yaşının 18 den küçük olduğu ancak küçük bir kız çocuğu değil, genç kız diye tabir edilebilecek yaşta) Suriyeli tarafından laf atılması ve kızın bunu ailesine söylemesi sonrasında aile fertlerinin Suriyeliyi darp etmesi sonrasında bir araya gelen Suriyeliler, aynı caddede bulunan kıraathaneye silahla saldırması ile alevlenmiş. Sonra kulaktan kulağa mevzunun farklı noktalara gitmiş olması halkı sokağa dökmüş.

Demetevler olabildiğince kozmopolit bir semttir. Kalabalık olmasına rağmen büyük bölümünde insanlar birbirlerini tanır. Bu kadar büyük çaplı olmasa da kavga çıkması semtin doğal seyridir aslında. Peki olaylar neden büyümüş olabilir? Orada doğup büyümeme rağmen bu yaşıma kadar hiç bu kadar büyük bir olayın yaşandığına şahit olmamıştım.

Hava sıcak, insanlar Suriyelilere karşı gergin, Suriyeliler ortamı germeye müsait, Demetevler halkı gerilmeye müsait...

İnsanlar Suriyelilere karşı neden gergin?

En başından beri Suriyelilere tanınan haklar, devletin kendi vatandaşının hakkını savaştan kaçan bu insanlara yediriyor "algısı".

#Demetevler Halkı komşusunu bilir, tanır. Ancak son dönemlerde apartmanlarındaki Suriyelilere kiralanan dairelerde kaç kişinin kaldığı, kimlerin girip çıktığını bilmemek, tanımamak insanları yeterince tedirgin ediyordu. Kaldı ki ev sahiplerinin daha fazla para almak için özellikle Suriyelilere ev kiralamaları da insanları geren etkenlerden.

Demetevler'de #Suriyeli dükkan sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Vergi muafiyeti gibi birçok ayrıcalık, semt esnafını geren başka bir etken.

Demetevler kavga ile yaşar, ancak bu güne kadar hep kendi içinde kavga eden bir yerken toplumsal bir tepki verecek duruma gelmiş olması da açıkçası böyle bir semt için tehlike teşkil eder.

Son olarak, eğer olayların en başında laf atan kişi Suriyeli değil de Demetevler'de yaşayan bir vatandaş olsaydı, olaylar bu noktaya gelmezdi.

Herkesi sükûnete davet etmekte elbette ki fayda var.

kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

1 Yorum

  1. Türkiyenin başkentinde Türkiye bizimdir diye slogan attıranlar utansın

    Yanıtla

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register