kfnrht
Neden

Ahtapotların Kanı Neden Mavidir?

Ahtapotlar Çok İlginç Canlılar!

Nöronları bile sadece kafalarında olmayan ahtapotların nöronları tüm vücutlarına yayılmış halde bulunmakta. İnsan beyninde 100 milyar nöron olduğu söyleniyor, bu rakam Ahtapotlarda 500 milyon civarında.

Ahtapotların En Güzel Özelliği İnanılmaz Kamuflaj Yetenekleridir

Bulundukları yere çabucak uyum sağlayan ve saniyeler içerisinde renk ve şeklini değişttirebilen ahtapotlar bulundukları ortamın rengini ve şeklini alarak avlanırlar. Bu muhteşem yeteneğin sırrı kanlarında saklı. Ahtapotların kanına mavi rengi veren hemosiyanin adlı pigment, zorlu koşullarda hayatta kalmalarını da sağlar.

Kanlarında bulunan hemosiyanin proteini, bizdeki demirin aksine bakır atomları içerir. Ahtapotların üç kalbi olduğu için normalden daha fazla oksijene ihtiyaç duyarlar. Hemosiyanin proteininin içinde bulunan bakır atomları da fazla sayıda oksijen atomuyla bağlanabilme özelliğine sahip. Dolayısıyla kanlarına rengini veren bu madde, vücutlarının oksijen ihtiyacını üst seviyeden karşılayabiliyor. Hatta o anda çevresinden oksijen elde edemiyor olsa bile kanında bu ihtiyacı bolca depolamış oluyor, tıpkı develerin keselerinde su biriktirmeleri gibi. Bu proteinin bir diğer faydası, birçok canlı için ölümcül etkiler doğurabilecek kadar düşük sıcaklıklarda bile hayatta kalmasını sağlaması.

Araştırmacılar ve bilim adamları ahtapotların uzaklara göç edemeyen bir tür olduğu gerçeğinden yola çıkarak, mavi kan adaptasyonunu bu nedenle geliştirdiklerini düşünüyorlar. Böylece zorlu koşullara bile kolayca uyum sağlıyor ve bulunduğu yeri değiştirmesi gerekmiyor. 
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register