kfnrht
Neden

Çikolata Neden Bu Kadar Lezzetli?

Dünyada her yıl 7.2 milyon ton çikolata tüketiliyor. Milyonlarca ton çikolata insanları mutlu ediyor.

Kaynak : Bilmediginseylervar.com

İçerdiği şeker nedeniyle sağlıksız olduğu söylense de kakao son derece güçlü bir antioksidan olan flavonoidlere sahip. Bu antioksidanların bazıları kandaki Nitrik oksit oranını yükseltip damarları rahatlatıyor Bu da kan dolaşımını sağlıklı seviyeye getirip kan basıncını düşürüyor aynı etken madde vücudun insülin duyarlılığına da dengeleyip kan şekerinin kontrolü altına aldığı için şeker hastalığı riskini düşürüyor.

Ancak bunların gerçekleşmesi için yenilen çikolatanın flavonoidler açısından zengin olması gerek Örneğin beyaz çikolata bunun için uygun değil çünkü kakao oranı çok düşük sütlü çikolata da çok fazla süt ve şeker içerdiği için kakaonun faydalarını sunamıyor, Acı çikolatadaysa kakao oranı çok yüksek Dolayısıyla çikolatadan mahrum kalmadan tüm bu yararlı özelliklerini lehinize kullanmak istiyorsanız mutlaka kakao oranı yüksek olanı tercih etmeniz gerek.
Çikolatanın keyif verici nitelikte bir lezzete olmasına sağlayan şeyse yine kakaonun bizzat kendisi. Kakao içindeki teobromin adlı alkaloit ona müthiş kokusunu ve tadını veriyor. Anavatanı Güney Amerika’da ona bu nedenle tanrıların yiyeceği deniyor.

Aslında lezzetli olan kakao
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register