kfnrht
Nasıl / Neden / Nedir

Şarkılar Aklımıza Neden Takılır?

Çoğu zaman kendimizi bir şarkıyı, türküyü veya bir melodiyi mırıldarken yakalarız. Peki bu müzik bizim dilimize neden takılır? Neden aklımızdan çıkmaz?

 

Kaynak : Emoji.com.tr

Bu Olay İnsanların %90'ının Başına Geliyor

Önce bu earworm ne demekmiş, onu size anlatalım.

Earworm birinin aklına takılan ve kafasında sürekli tekrarlanan şarkı, türkü veya melodidir. 

Bunun Bilimsel Bir Açıklaması Bile Var : Earworm ile Tanışın

İşte kulağımıza o güzel şarkıları fısıldayan sevimli yaratık. Gün içerisinde kulağımızdan sızan, biz farkında olmadan bilinçaltımıza yerleşen ve yalnız kaldığımız ilk anda dilimize dolaşan, sürekli olarak kendini tekrarlatan sevimli yaratık, kulak solucanı. 

Bilim Adamları Bu Earworm Yaratığını Yıllardır Araştırıyor

Son 10 yıldır üzerine sıklıkla düşülen ve onlarca araştırma yapılan earworm'ü cevaplandırabilmek için bilim adamları şu soruları soruyorlar;
  • Earworm deneyimi kişiden kişiye değişir mi?
  • İstemediğim earworm'den nasıl kurtulurum?
  • Bazı şarkılar aklımda yer edinirken, bazıları neden kaybolup gidiyor?

Kafamızda Yer Eden ve Sürekli Dilimize Dolanan Şarkıları Nasıl Hatırlıyoruz?

İmgeler ve Kelimeler
  • Sürekli olarak tekrarlanan şarkılar aklımızda kalmaya müsait. Yani tarzımız olmasa bile sürekli olarak karşımıza çıkan şarkılar dilimize dolanabilir.
  • Şarkılarda geçen kelimeler içerisinde bir obje var ise, o obje veya o objeye benzer bir şey görüldüğünde şarkı hatırlanır. Ajdar'ın "Çikita Muz" örneğindeki, muz manavda görülür ve şarkı dilimize dolaşır.

Ruh Hali

Earwormler ruh halinize göre şekillenebilir. Neşeli olduğunuz bir anda bilinçaltınız size neşeli bir şarkıyı, melodiyi hatırlatır. Stres altındayken sürekli olarak aynı şarkıyı mırıldanabiliriz, tehlike altında hissettiğimiz bir zamanda ise temposu yüksek müziklere yönelebiliriz.

Aşina Olma Durumu

Aşina olma durumu günümüzde dijital medyanın basılı medya ve diğer yayın kanallarıyla bütünleşik olarak çalışması yüzünden sıklıkla karşımıza çıkar. Bir şarkıya önce mobil telefonumuzdaki radyoda denk geliriz, sonrasında gülüp eğlendiğimiz sosyal medya profilimize düşer, ardından televizyon kanalımızda denk gelir ve son olarak bilboardlarda karşımıza çıkar. İstemeye istemeye earworm'ün esiri oluyoruz.

Peki Bir Şarkıyı Earworm Yapan Faktörler Nelerdir

Bizim hem aklımıza takılacak, hem dilimize dolanacak ve kendisini sürekli tekrarlatacak.
  • Bir şarkının earworm kategorisine girebilmesi için öncelikle tempo'sunun çok iyi olması lazım. Temposu öyle iyi olmalı ki, bizi gaza getirip dağa taşa yürütmeli, koşturup, eğlendirmeli. 
  • Jenerik bir melodisi olması lazım. Melodisi özgün ve sürekli olarak tekrarlanan, basit bir melodisi olması lazım. Böylece, diğer şarkıların önüne geçecek ve daha fazla aklımızda dönecek, dilimize dolaşacak.
  • Alışılmışın dışında süre ve sıklık ölçüsü. Muhtemelen ritm normale oranla daha hızlı akıyordur, düzgün bir melodi şekli vardır ve mümkün olduğunca tekrarlara yer veriyordur.

 

 

İstenmeyen Earworm'den Nasıl Kurtulunur?

Maalesef, bilindiği üzere bunun kanıtlanmış bir yöntemi yok. Çoğu earworm, kendi kendine aklımızdan silinir ve aslında pek de bir şey yapmamıza gerek yok. Fakat size verebileceğimiz en güzel öneri ; "Çivi çiviyi söker." Eğer dilinize takılan bir earworm varsa, ondan kurtulmak için başka bir şarkıyı söylemeye ve sürekli olarak tekrarlmaya başlayın. Bu şarkı ondan daha kötü bir şarkı bile olabilir, böylece o şarkı dilinizden çıkar ve diğeri yerleşir. Diğerinin etkisi, önceki şarkı kadar kalıcı olmayacaktır. Bu yöntemde başarılı olamazsanız eğer, kendinizi meşgul edin ve şarkıdan kurtulun. Spor yapmak size yardımcı olabilir. 
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register