kfnrht
Nasıl / Neden

Yazı Yazmanın 7 Şaşırtıcı Faydası

Hayatımız yazılara bağlı. Her şey bir kelime, bir cümleyle başlıyor aslında. İzlediğimiz film ve diziler, öğrendiğimiz bilgiler, okuduğumuz kitaplar, dinlediğimiz masallar, uyduğumuz kurallar, bilim, sanat, tarih ve geriye kalan her şey.

1Yazı Hayatımızdan Çıkarılamayacak Kadar Değerlidir

Yazı yazan kimseler, düşüncelerin fotoğrafçısıdır demiş bir düşünür. Ne kadar doğru bir söz değil mi? Bir yazarı hayal ettiğimiz zaman, onun hayatını, neler yaşadığını ve bu yazıları yazarken nelerden esinlendiğini hayal ederiz. Bir masaya kilitlenmiş, teknolojiden uzak ve el emeğiyle yazı yazan kimseler de var günümüzde, bilgisayar ve telefonundan internet üzerinde oluşturduğu mikro siteye yazı yazan kimseler de. 

Biz, teknolojiyle barışık ekibe giriyoruz ve kendimizi biraz şanslı hissediyoruz. Çünkü, kendimiz ve sevdiklerimiz için oluşturduğumuz bu güzel site bugün onlarca insandan güzel yorumlar alıyor ve yazı yazmayı seven insanlar bizimle birlikte yazmak istediklerini belirtiyor. Yazarlarımıza kocaman bir kucak açıyor, cep telefonları ve bilgisayar üzerinden yazı yazabilecekleri sitemizi huzurlarına sunuyoruz.

Şimdi klişeyi geçip, yazı yazmanın faydalarına gelelim. "Niye yazayım ki ben arkadaş? Hem de internet üzerinden?" demeden önce, şu yazdıklarımızı bi okuyun, sindirin. Alın size 10 tane leblebi gibi fayda...

2Yazmak ve Mutluluk İlişkisi

Girl drawing smiley face on to a wall
Yazmak üzerine yapılan araştırmaların çoğu yazmanın mutlulukla ilişkili olduğunu kanıtlamışlardır. İnsan ya yazarken mutludur, ya yazdığı şeyden memnun olduğu için, ya da kendini güzel ifade edebildiğini düşündüğü için. Günlük yaşantılarını, hislerini, duygularını, umutlarını yazan insanlar hayallerine erişmeye daha yakındırlar.

Birçok psikolog içe kapanık hastalarına "therapeutic writing" yani yazının iyileştirici gücünden faydalanmayı önerir. Sonuçlarda kişinin kendinden memnun olması, esenlik duygusu ve stres azalması gözlemlenmiştir. 

3Yazmak ve İletişim İlişkisi

Yazmamak, gerçek hayatta iletişim kurarken hislerin ifade edilmesinde, deneyim paylaşımında güçlük oluşmasına sebep olur. Aklındaki, kalbindeki duygu ve düşünceleri kağıda dökmek, bloguna yazmak kafanın rahatlamasını sağlar, iletişim kurmakta güçlük çekmeni önler. Okumak kadar, yazmak da önemlidir.

"Prepare and prevent, not repair and repent"

Yani, önceden hazırlıklı ol ve önlem al, sonradan tamir etmeye çalışıp pişman olma. Erteleme, bugün yazmaya başla. Kapımız sana hep açık, biliyorsun.

4Yazmak ve Psikoloji İlişkisi

İşten atılan mühendislerle ilgili yapılan bir araştırmada, sürekli olarak yazı yazan, hislerini, fikirlerini ve düşüncelerini yazıya döken mühendislerin daha kısa sürede daha iyi işler bulduğu kanıtlanmıştır. Yazı yazmanın size kazandıracağı entellektüel yetenekler kendinize olan güveninizi geri kazanmanıza yol açacaktır. 

5Yazmak ve Öğrenme İlişkisi

"Hayatta kalmak için, hikayeler anlatman gerek" demişti Umberto Eco. Bir hikaye anlatabilmek için de pratik yapmak, okumak, araştırmak ve yazmak gerekir. İngilizcesi "practice makes perfect" yani, pratik mükemmelleştirir" olan kelime, yazı yazmak ile çok ilişkili aslında. Yazdıkça öğrenir, hatalarımızdan ders çıkarırız ve mükemmele olan yolculuğumuzda uygun adımlarla ilerleriz.

6Yazmak ve Liderlik İlişkisi

Yazdıklarınızla insanların üzerinde etki yaratmak, fikirlerinizi onlara kabul ettirmek, öğrendiklerinizin etkisini onların da üzerinde görmek mümkündür. Şüphesiz, bugünün büyük liderleri yaptıkları tarihi konuşmalarda, yayınladığı bildirgelerde sürekli olarak yazmanın faydasını görmüşlerdir. Yazmak, kişinin kendisinden tatmin olmasına, ona özgüven katmasına ve kazanılan özgüvenle sürekli olarak daha büyük hedefler edinmesine sebep olacaktır.

7Yazmak ve Eğlence İlişkisi

Şimdi ciddiyeti bırakalım, yazmak bizi geliştiriyor, içimizdeki lideri ortaya çıkarıyor falan ama en güzeli yaratıcı yanımızı ortaya çıkarıyor. Bugün internet üzerinde gördüğümüz, güldüğümüz insanlardan neyimiz eksik? Bizim fenomen olmamamız için bir sebep var mı? Kendimize özgün bir tarzımız var, kimseye benzemeye de ihtiyacımız yok. Gülelim, güldürelim, paylaşalım. Dünya ve ülkemiz kasvetli zamanlardan geçiyoruz ve bizim elimizde olan tek şey "birbirimiz". Birbirimize güzel bakalım, gülelim ve güldürelim. Sevelim arkadaşlar, kafamız rahat olsun.

Gelin la, hep beraber yazalım şu sitede, neşemize neşe katalım. 

8Yazalım, Kafamız Rahat Olsun

Kafanrahat.com'da mobil telefonlarınızdan bile yazı yazabilirsin. Ödevlerinizi, araştırmalarınızı buradan yayınlayabilir, onbinlerce kişiye anında ulaştırabilirsin. Sadece facebook hesabını kullanarak bile üye olabildiğin bu siteye seni de bekliyoruz, kapımız sonuna kadar açık.

Şöyle buyrun;

http://kafanrahat.com/register/

http://kafanrahat.com/register/

http://kafanrahat.com/register/

kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

1 Yorum

  1. Gayet iyi

    Yanıtla

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register