kfnrht
Ne olmuş / Nedir

Anadol Arabasının Hikayesi

Anadol otomobilinin hikayesinden bahsettik

1Türkiye'de tasarlanan ve üretilen ilk otomobil mi?

Anadol Türkiye'de tasarlanan ve üretilen ilk otomobil değil. Evet çok sert bir başlangıç oldu ama durum böyle. Tasarımı İngiliz Reliant firması tarafından yapılmış. Otosan tarafından yine Reliant firmasından alınan lisansla üretim yapılabilmiştir. Şasi, motor ve şanzımanları Ford tarafından tedarik edilmişti.

Bu sebeple bu topraklarda üretilen ilk Türk yapısı ve Türk tipi otomobil Devrim'dir.

2Türkiye'de seri üretimi yapılan ilk otomobil mi?

Siz bakmayın Türkiye'de seri üretime geçen ilk otomobilin Anadol olduğunu iddia edenlere. Bu ünvanın asıl sahibi Nobel 200 isimli küçük bir otomobildir. Birçok ülkede alınan lisansla üretilen bu otomobil, İngiltere, Türkiye ve Şili'de Nobel, Almanya ve Güney Afrika'da Fuldamobil, İsveç'te Fram King Fulda, Arjantin'de Bambi, Hollanda'da Bambino, Yunansitan'da Attica, Hindistan'da Hans Vahaar markalarıyla üretilmiştir. Türkiye'de montajına 1958 yılında başlanmış 1961'de son verilmiştir. 

3Samandan üretildiği iddiası doğru mu?

Gövdenin fiberglas olması, öküz, keçi ve eşekler tarafından yenildiği yönünde söylemlere neden olarak kaportası için olumsuz dedikodular yayılırken, dünyada bu teknoloji kullanılıyordu.Anadol üretiminde sac yerine saman değil fiberglass kullanılmıştır. 1963 yılında Rahmi Koç, İzmir fuarında İsrail yapımı bir fiberglass araçta gördüğü bu malzemeyi Anadol üretiminde kullanılması konusunda cesaretlendi.

4İlk Anadol

İlk Anadol fabrikasının kapısından 1966 yılında çıkmasına rağmen, ilk teşir 1 Ocak 1967 yılında yapıldı. 28 Şubat 1967'de satışına başlandı. 

5İsmi neden Anadol oldu?

Anadol adı Anadolu kelimesinden gelmekte olup açılan isim yarışması sonucunda finale kalan, Anadolu, Anadol ve Koç arasından seçilmiş ve Otosan Otomobil Sanayi A.Ş. tarafından İstanbul'daki fabrikada üretilmeye başlamıştır. Anadol'un amblemi Hititlilerin geyik heykellerinden birini sembolize etmektedir. 1966’dan 1984'e kadar devam eden Anadol üretimi, 1984'te durdurulmuş bunun yerine Ford Motor Company lisansı altında dünyada üretimden kalkmış olan Ford Taunus'un üretimine başlanmış, ancak Otosan 500 ve 600D pikap üretimi 1991 yılına kadar devam etmiştir. Bugün, Otosan Ford Motor Company lisansı altında Ford hafif ticari araçlarının üretimine Gölcük’teki yeni tesislerinde devam etmekte ve başta Avrupa Birliği olmak üzere pek çok ülkeye Ford Motor Company lisanslı otomobil ihracatı yapmaktadır.
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register