kfnrht
Nasıl / Ne olmuş / Nedir

Corona Virüsü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Corona virüsü nedir? Corona virüsü semptomları nelerdir? Bu virüs nerede ortaya çıktı? Ne zaman ortaya çıktı? Corona virüsü hangi yollarla bulaşır? Hayvanlarda görülür mü? Corona Virüsü Tedavisi var mı? İşte bütün soruların cevabı...

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tıptaki adı Novel Coronavirus (2019-nCoV) olan bu virüs tipi ve oluşturduğu problemler son günlerde dünya gündemine oturdu. Tüm dünya ülkeleri bu vebaya bir çare bulabilmek için önlemler almaya başladı. Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation) bu virüs nedeniyle uluslararası acil durum ilan etti.
Peki Corona Virüsü nedir?
Corona Virüsü bir çeşit RNA virüsüdür. Ribonükleik Asit virüsleri günümüze dek insan tarihi adına önemli birçok hastalığa sebebiyet vermiştir. Ebola virüsü, SARS, nezle, grip, hepatit C, batı nil virüsü, çocuk felci ve kızamık bunlara örnek verilebilir. Bu virüsler insanları ve hayvanları enfekte edebilirler. İnsanlarda soğuk algınlığından zatüreye kadar birçok solunum yolu enfeksiyonuna sebep olabilirler. Corona virüsü solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkiler ve genellikle sonbahar-kış aylarında etkindir. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, kuru öksürük ve halsizlik ile birlikte görülen soğuk algınlığına yol açarlar.

Corona Virüsü Belirtileri

İştahsızlık ve sonucunda ortaya çıkan kilo kaybı, yüksek ateş, halsizlik ve durgun ruh hâli, karın bölgesinin şişmesi, gözün sulanması ve gözde renk değişimi(sararması/kızarması), solunum sorunları ve nezle, baş ağrısı ile ortaya çıkan denge problemleri, genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade Corona Virüsü belirtilerindendir.

Corona Virüsü Ne Zaman Ortaya Çıktı?

İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960’ların ortasında tespit edilmiştir. Şubat 2003’de Çin’in Guangdong bölgesinde ilk önce yarasalardan palmiye misk kedisine ve buradan da insanlara bulaştığı düşünülen hastalık 8 ayda ve olguların çoğu Çin’den olmak üzere 5 kıtadan 33 ülkede 8000 kişiyi etkisi altına almış ve yaklaşık 800 kişi bu hastalıktan hayatını kaybetmiştir. 2004 yılından sonra da SARS’a bağlı yeni bir olgu bildirimi olmamıştır.
2019 yılının Aralık sonunda ise 2019-nCoV adı verilen Yeni Tip Corona Virüsü Çin'in Hubei Eyaleti'nde bulunan Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır.

Corona Virüsü Hayvanlarda Görülür mü?

Az önce belirttiğimiz üzere bu virüs ilk olarak bir yarasadan palmiye kedisine aktarılmış. Bu virüs kedilerde çok sık olarak görülür. Virüs mutasyona uğramazsa eğer öldürücü olma riski azdır. Kedilerin çoğu hayatlarında bir defa bu virüse yakalanırlar. Virüsün yayılmasının ana nedeni ise kedilerin, diğer kedilerin dışkılarıyla teması sonucu ortaya çıkar. Diğer kedilerin dışkısıyla temas eden kediler tüylerini yalayarak tamamıyla bu virüse maruz kalmış olurlar. Bu hastalığa yakalanma oranı kedilerin sayısının yüksek olduğu yerlerde artar. Barınaklardaki kediler bu hastalığa çok yüksek ihtimalle yakalanırlar.

Bu yüzden hayvanları sevdikten sonra temizliğe önem vermeliyiz. Ellerimizi ve temas eden diğer yerlerimizi düzgün bir şekilde dezenfekte etmeliyiz.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır? Corona Virüsten Kaç Kişi Öldü? Corona Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

31 Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletine bağlı 11 milyon nüfusa sahip Wuhan kentinde elde edilen bilgiye göre bugüne kadar hiç rastlanmamış bir Corona Virüsü'nün ortaya çıktığı saptanmıştır. Bu yüzden 2019-nCoV olarak adlandırılan bu virüsün de SARS-CoV ve MERS-CoV (Ortadoğu Corona Virüsü) gibi hayvanlardan insanlara bulaştığı tahmin edilmektedir. Hızla yayılan hastalık insandan insana bulaşmaktadır. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'nun 03.02.2020 tarihinde yaptığı açıklamaya göre toplam 17 bin 489 kişinin virüsten etkilendiği saptanmıştır. Çin dışında ise toplam 23 ülkede 151 vakada Corona Virüsüne rastlanmıştır.
2019-nCoV Salgını yüzünden maalesef 362 kişi hayatını kaybetti.

Peki Corona Virüsünden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınladığı yönergeye göre bu virüsten korunmak çok da zor değil. Basit temizlik önlemlerini alan insanlar kendilerini güvenceye alabilirler. Maddeler hâlinde aktarıyoruz...
-Alkol bazlı bir temizleyici veya sabun ile sık sık elinizi yıkayın. Eğer virüs elinize bulaştıysa alkol bazlı bir temizleyici onu öldürecektir. (Eczanelerde satılan dezenfektanlar işe yarayacaktır)

-Sosyal hayatta mesafeyi koruyun. Özellikle öksüren ve hâlsiz görünen kişilerden. Diğer insanlar ile olan yakınlaşmadan veya öksürük yoluyla kolaylıkla hastalık bulaşabilir. Eğer çok yakınsanız virüsü soluyabilirsiniz.

-Göz, ağız ve buruna temas ederseniz doğrudan virüs ile temas edersiniz. Dikkatli olun. Eller gün içerisinde yüzlerce yüzey ile temas ediyor. Hangisi temiz, hangisi kirli bilemeyiz. Eller aynı zamanda ağız, burun ve göz ile de sık sık temas halinde. Bu yüzden kolaylıkla virüsü transfer edebilirler. Temizliğe önem verin.

-Yukarıda anlatılan belirtilerden bir veya birkaçına sahipseniz, doktorunuza danışın ve tıbbi yardım alın. Eğer virüsün ulaştığı bir yerde yaşıyorsanız, buna çok dikkat etmelisiniz.

-Genel temizlik/hijyen kurallarına dikkat edin. Eğer canlı hayvanların bulunduğu ortamlara giriyorsanız veya sürekli farklı hayvanlar ile temas halindeyseniz normalde olduğundan daha sık el yıkayın. Kullandığınız sabun veya temizleyicinin antibakteriyel olmasına önem gösterin.

-Pişmemiş veya az pişmiş et tüketiminden kaçının. Bu ürünlere el ile temas ediyorsanız aynı şekilde el temizliğine önem gösterin.

Corona Virüsünün Tedavisi Var mı?

Corona virüsü için henüz belirlenmiş bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalık çoğu vakada kendiliğinden kaybolur. Ancak, bazı ağır belirtileri azaltmak ve hastanın rahatlatmasını sağlamak için ağrı kesici-ateş düşürücüler, öksürük ilaçları ile bol sıvı desteği ile tedavi uygulanabilir. Corona Virüsü Hastalığı yanı sıra diğer hastalıkları olan ve durumu ağır olan hastaların hastanede yatarak tedavileri gerekebilir. Yaşam alanındaki nem-oksijen oranlarının dengelenmesi ve yku da tedavi için önemli etmenlerdendir.
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register