kfnrht
Nasıl / Nedir

Dünya'nın en çok çalışılmak istenen şirketi hakkında 10 bilgi

zappos.com daki kurum kültürünü ele alan bu kitapta şirket kültüründen yakalayabildiğim 10 ilginç bilgiyi sizlere aktarmak istedim. Belki günün birinde “zor da olsa” böyle bir şirkette çalışabilirsiniz ya da böyle bir şirkete sahip olabilirsiniz. Çünkü bu şirket "en çok çalışılmak istenen şirket" gibi bir üne sahip.

1Eğitim sürecinde uyum sağlayamadığını düşünen personellere 2000$ teklif ediyorlar.

İşe alınan, ancak eğitim süreci sırasında şirkete uyum sağlayamayacağına kanaat getiren elemanlara 2000$ ödeyerek hem çalışanın mutsuz olacağı bir işte çalışmasına engel oluyorlar hem de sıkı sıkıya bağlı oldukları kurum kültürünün sürekliliğini sağlamayı başarıyorlar.

2Ruhu olan şirket

Öyle bir şirket/kurum kültürü oluşturulmuş ki, #zappos için en önemli şey bu kültür olmuş. Bu da onları gerçek bir arkadaş/dost/aile havasına büründürmüş ve “ruhu olan” bir şirket haline getirmiş.

3Saatlerce süren çağrı merkezi görüşmeleri

Zappos için müşteri ilişkileri çok önemli. Çağrı merkezini arayanlar sanki arkadaşıyla alışverişe çıkmış da vitrinlere bakıyormuş hissine kapılabiliyor. En uzun çağrı süresi 6 saat 50 dakika sürmüş.

4Yaptığınız alışverişten mutlu olabilmeniz için çırpınan bir mağaza düşünün!

Satın alınan ayakkabıları 1 gün içinde ulaştırabilen, 1 yıl içinde de ücretsiz kargo ile sorgusuz bir şekilde bu ürünleri iade edebileceğiniz bir şirket. Onlar sizin paranızı almaktan çok mutlu olacağınız alışverişi yapabilmenizi istiyorlar. Bu gerçekten yaşanmak istenecek bir deneyim olmalı.

5Çalışanların yazdığı bir kitapları var

Çalışanların yazdığı deneyimlerle oluşturulmuş bir kurum kitapları var ve bu işe yeni başlayacak çalışanlar için bir anlamda şirket hakkında bilgi sahibi olabilecekleri eşsiz bir kaynak.

6Mutlu çalışanlar, müşteriyi de mutlu ediyor

Çağrı merkezini arayan bir müşterinin eğer zappos stoklarında istediği numara ayakkabı yoksa zappos çalışanı müşteri için rakip firmalarla iletişime geçerek istenilen ayakkabının onlarda olup olmadığını araştırıp müşteriyi rakiplerine yönlendirebiliyor. Hatta buna benzer bir örnek kitapta anlatılmış: “Ceo Tony HSIEH ayakkabı fuarına katıldığında otelde pizza yemek isteyen tedarikçiler oda servisini aradıklarında mutfağın kapalı olduğu yanıtını alıyorlar. Bunun üzerine konuşmalarında şirket kültüründen ve müşteri ilişkilerinden sıkça bahseden Tony’e zappos çağrı merkezini arayacaklarını söylüyorlar. Şakayla karışık bu aramanın sonunda zappos çağrı merkezindeki görevli otelin civarında en yakın 3 pizzacının adresini ve telefon numaralarını söylediğinde herkes donup kalıyor.”

7Amazon.com kendi hisselerini vererek satın alabildi

amazon.com satın almalarını zappos a kadar hep nakit yapmıştır. ancak zappos’u satın alırken amazon.com hisselerinden zappos’un toplam değeri kadar hisseleri takas ederek bu şirketi satın almıştır. Şirketin mevcut ahengine, kültürüne ve yönetimine kesinlikle katılmayacağını, zappos müşteri ilişkilerinden faydalanmak istediğini de belirtmiştir. Zappos toplamda 1.2 milyar $ gibi bir rakamla satılmıştır.

825000 kişi zappos.com da çalışmak için başvuru yapmış

Zappos.com’a 2010 yılında 250 kişinin alınacağı duyulunca tam 25.000 kişi iş başvurusu yapmış. Bu rakam açılan kontenjanın tam 100 katı!

9Terlikleriyle çalııyorlar

Çalışma ortamları bir iş yerinden çok geniş bir ailenin olabildiğince büyük salonunu andırıyor. Çalışanlar evlerinde olduklarından daha rahat bir ortamda çalıştıklarını belirtiyorlar. Her an bir şenlik yapılacakmış havası esmiyor aslında, çünkü gerçekte bütün çalışma zamanlarını şenlik havasında geçiriyorlar.

10Reklam bütçelerini ücretsiz kargo için kullanıyorlar

Zappos.com reklam için yapacağı giderleri ücretsiz kargo, müşteri ilişkileri gibi konulara aktarıyor. Reklamı ise "kulaktan kulağa" yayılarak gerçekleştiriyor. Şirketin yıllık satış cirosu 1 milyar $ üzerinde.

11Şirket kültürü hakkında daha iyi fikir edinebilmeniz için:

kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register