kfnrht
Nedir / Nerede

İstanbul'a Geldiğinizde Kesin Görmeniz Gereken 10 Yer

İstanbul Hakkında Bir Ön Bilgi Verelim

31 Aralık 2017 verilerine göre, İstanbul'da 15,03 milyon insan yaşıyor ve bu nüfus 39 ilçeye dağılmış. Avrupa yakasında 25, Anadolu yakasında ise 14 ilçesi bulunan şehrin ulaşımı her geçen gün daha iyiye gidiyor. Metrobüs, metro, tramvay, marmaray, otobüs, deniz otobüsü ve feribotlar derken size onlarca alternatif kalıyor. İstanbul'un tarihine gelecek olursak, İstanbul Türkiye'nin, Osmanlı'nın, Bizans İmparatorluğu'nun ve hatta Romalıların en önemli şehri, göz bebeği. 300 bin yıldır yerleşim alanı olan, tarihi efsanelerle dolu bir şehir İstanbul.

1Sultanahmet Camii

İstanbul'da 3 binin üzerinde cami olduğunu biliyor muydunuz? Diyanet Bakanlığı'nın verilerine göre, bu sayı günden güne artıyor.
İstanbul'un meşhur diğer camileri ise; Eyüp Sultan Camii, Süleymaniye Camii, Fatih Camii, Ortaköy Camii, Beyazıt Camii, Rüstem Paşa Camii, Şehzade Camii olarak sıralanabilir.
Sultanahmet Camii'ne gelecek olursak; Sultan I. Ahmet tarafından 1609-1617 yıllarında, Mimar Sinan'ın yetiştirdiği öğrencilerden Mimar Sedefkar Ağa'ya yaptırılmıştır. 

2KapalıÇarşı (Grand Bazaar)

Tarihin en eski, en büyük ve en ihtişamlı kapalı çarşılarından birisidir. İçinde bulunan 4000'in üzerinde dükkan, her gün 250 bin civarında insana hizmet etmektedir. İstanbul'da en çok ziyaret edilen turistik yerlerde ilk sırada gelir. KapalıÇarşı dünyanın ilk alışveriş merkezlerindendir.
Zamanınızı modern ve içi boş ürünlerle dolu AVM'lerde geçirmekten ziyade, tarih kokan bir çarşıda geçirmenizi öneririm.
James Bond'un KapalıÇarşı'nın çatısında film çektiğini bilmiyorsanız, son filmini inceleyebilirsiniz. 

3Eminönü

İstanbulluların yüzyıllardır alışveriş için tercih ettiği rotadır Eminönü. Bununla birlikte, Boğaz Turları, Balık Ekmek keyfi ve Mısır Çarşısı ziyareti için kesinlikle görmelisiniz Eminönü'yü. Eminönü'yü Unkapanı'na bağlayan Tahtakale sokaklarında kesinlikle alışveriş yapmalısınız. 3 metrekarelik küçücük dükkanlar, tüm dünyaya ihracat yapıyor, tüm Türkiye'ye ürün tedarik ediyor. Eminönü'yü Karaköy'e bağlayan Galata Köprüsü ve altında bulunan balıkçılar akşam saatlerinde pek keyifli oluyor, bunu da ekleyelim.

4Galata Kulesi

İstanbul'a nereden bakarsanız bakın, Galata Kulesi adeta şehrin incisi gibi gözünüze çarpıyor. Devasa gövdesi yüzyıllardır ayakta dimdik duruyor. Yüksekliği 69,90 metre olan bu dev kule, İstanbul'un Galata semtinde, 528 yılında inşa edilmiş. İlk olarak bir Fener Kulesi olarak inşa edilen kule, 1204 yılındaki Haçlı seferlerinde oldukça tahrip olmuş ve 1348 yılında Cenevizliler tarafından tekrar inşa edilmiş. 1445 yılı sonrasında Türklerin eline geçen kule, her yüzyıl yenilenmiştir. Külahından tüm İstanbul'u kolaylıkla görebileceğiniz bu muhteşem kule, İstanbul'da kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır.

5İstanbul Boğazı ve Mümkünse Adalar

Farklı iller ve farklı ülkelerden günde ortalama 400 gemi girip çıkıyor İstanbul Boğazı'na. Karadeniz'i açık denizlere bağlayan tek boğazdır İstanbul Boğazı, çağlar boyunca jeopolitik önem taşımıştır. Bu nedenle birçok ülkenin kontrol altına almak istediği bir konum olmuştur. Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan muazzam denizdir İstanbul Boğazı. Her karışı, her noktası görülmeye değer İstanbul Boğazı'nın. Fırsatınız var ise, Adalar'dan en az birini ziyaret etmenizi ve İstanbul'un sakin yüzünü görmenizi öneririm.

6Fener Balat Cibali

İstanbul'un bir başka yüzü Balat. İstanbul'a yerleşen yabancı uyruklu vatandaşlar, eşsiz kültüründen dolayı genellikle bu bölgeyi tercih ediyor. Osmanlı döneminde bile farklı ırktan, farklı kültür ve altyapılardan insanların bir arada barış içinde yaşadığı bir yapıya sahipti bu bölge. Hayal edin, bir sokağa giriyorsunuz ve içerisinde bir cami, bir kilise ve bir sinagog bulunsun. Çok kültürlü ve hoşgörülü yaşamın izlerini sürebileceğiniz bu sokakları görmenizi öneriyorum. 

7Kuzguncuk

Kuzguncuk İstanbul'un en eski semtlerinden ve semt kültürünü koruyabilen yerlerinden. İstanbul'un ilk Musevi yerleşim yeri olarak da bilinen bu semt, zamanla Rum ve Ermeniler'in yerleşmesiyle çok kültürlü bir mozaik semt haline dönüşmüş. Üsküdar ile Beylerbeyi'nin ortasında bulunan Kuzguncuk'u gezi rotanıza eklemenizi öneriyorum.
Kuzguncuk'u Ekmek Teknesi dizisinden de hatırlayabilirsiniz.

8Otağtepe (Fatih Korusu)

İstanbul'un benzersiz manzaralarından birine sahip olan Otağtepe boğaz manzarasını en net şekilde görebileceğiniz büyüleyici bir yer. Özel araçla ve toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yer Otağtepe. İstanbul'un ulaşım uygulaması Mobiett ve trafik uygulaması İBB Cep Trafik'i veya Yandex Navigasyon'u kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Yeni adı Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olan mekan gerek manzarası, gerekse ortamı ile görülmesi gereken bir yer. Yaklaşık 16 bin 500 adet bitkiye ev sahipliği yapan Fatih Korusu sizleri kendisine hayran bırakacak.

9Pierre Loti Tepesi ve Tarihi Kahve

Eyüp Sultan semtinin gözbebeği Pierre Loti Tepesi'ne isterseniz mezarlıktan yukarıya doğru yürüyerek çıkabilir, isterseniz Haliç manzarasına nazır Teleferik ile çıkabilirsiniz. Eyüp Sultan'ın meşhur güvecini yediyseniz, sıra artık Pierre Loti'nin çayını içmeye gelmiş demektir. Adını İstanbul'da uzun dönem yaşayan, İstanbul aşığı Fransız Yazar Pierre Loti'den alan tarihi kahve 18. yüzyıldan beri aktif olarak İstanbullular'ın hizmetindedir. Gerçek adı Julien Viaud olan Fransız Yazar, Aziyade kitabını, eski adı Rabia Kadın Kahvesi olan bu tarihi kahvede yazmıştır.

10İstiklal Caddesi-Beyoğlu (Taksim)

Taksim'e çıkarken Karaköy Tüneli tercih edebilirsiniz. O tünelde bulunan elektrikli demiryolu hattı 1875 yılından beri aktif olarak çalışmaktadır. Londra'dan sonra, dünyanın ikinci en eski ikinci metrosu olan bu hat Osmanlı döneminde bankacılık merkezi olan Galata ve Pera arasında mekik dokuyan insanlar için yaptırılmıştır.
Taksim Meydanı ise İstanbul'un en popüler buluşma noktası. İstanbul'un kültür, konser, eğlence ve alışveriş için en çok tercih edilen merkezi denilebilir.
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register