kfnrht
Nasıl / Nedir

İyi Bir Dijital Ajansın 10 Tipik Özelliği

Herkesin merak ettiği soruyu kendimize sorduk ve bir araştırma yaptık. İyi bir dijital ajans nasıl olmalıdır? Müşterisi ile ilişkisi nasıl olmalıdır? Tasarım, pazarlama ve diğer hangi konularda müşterilerin sorularına yanıt vermelidir? Emek ile hazırladığımız içeriğimizi huzurlarınıza sunuyoruz...

1Alanında Uzman Kişiler İle Çalışır

Alanında uzman dediğimizde aklınıza ilk gelen eğitim olabilir, fakat uzmanlık iş tecrübesi ve yetenek de gerektiriyor. Bir dijital ajansın başarılı olabilmesi için, interdisipliner bir yapıda olması ve görev dağılımını doğru yapması gerekir. Sosyal Medya Uzmanı, bu işte uzman olmalı ve geçmişte yapmış olduğu işler ile kendisini kanıtlamış olmalıdır. Tasarımcı ise, müşterinin gözünde canlandıramadığı tasarım sorularına yanıt vermeli, medya planlamacısı ise kurum/müşteri için en uygun bütçe ve reklam planlamasını yapabilmelidir.

2Beklentiyi Yüksek Tutar

Müşterinin hayallerinin ötesine gidebilen bir dijital ajans, başarılı demektir. "Biz bu kadarını beklemiyorduk" cümlesini sizden duyabilmek, bir dijital ajansın nirvanasıdır. İyi bir dijital ajans yapılan reklamlarda, özel kampanyalarda, önceden beklentileri ve tahmini rakamları müşteriye sunar ve elde edilen rakamlar ile karşılaştırır. Elde edilen sonuç beklenenden düşük veya fazla ise, pazarlama stratejisini değiştirir.

3Problem Çözücüdür

Kurum/Müşteri, kendi çözemediği problemleri dijital ajansa danışır. Teknik veya pratik bilgisiyle dijital pazarlama uzmanları sorunu çözer, kararsız kalmış müşteriye yardımcı olur. Tasarım, mobil uygulama, sosyal medya, marka bilinirliği, web sitesi, arama motoru optimizasyonu(SEO), arama motoru reklamları konularında, müşterinin ihtiyacı olan çözümler sunar.  

4Doğru Dijital Araçları Kullanır

Bir dijital ajans her şeyden fazla pratik olmalıdır. Bir yazılımla veya bir programla 10 saniyede yapabileceği bir işi, saatler-günler süren ve pratik olmayan yöntemlerle çözmeye çalışan müşteriye sunar. Dijital Ajans'ın kullandığı araçlar hata olasılığını ortadan kaldıran, zaman ve proje yönetimini kolaylaştıran ve markanın dijital performansını arttıran araçlardır.
Ayrıca şunu unutmayalım. Dijital Ajanslar sırlarını paylaşmaktan hoşlanmazlar. 🙂

5Hedef Kitleyi Belirler, O Doğrultuda Çalışır

Markanın ihtiyacı olan nokta atışı hedef kitleyi belirlemek bir dijital ajansın sizin için yapabileceği en etkili pazarlamadır. Müşteri yaptığı pazarlama çalışmalarını kendisi yapar ise, reklam bütçesini gereksiz bir hedef kitleye harcayabilir. Dijital Ajans bu noktada devreye girer ve potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlar. 

6Fikirlerinizi Hayata Geçirebilmenizi Sağlar

Sürekli hayalini kurduğunuz, aklınızdan hiç çıkmayan o kıymetli fikrinizi emin ellere teslim eder ve başarılı bir girişim olmasını sağlayabilirsiniz. Bunların hepsine ek olarak, dijital ajansınız sizin markanız için uygun, kurumunuzu daha iyi yerlere taşıyacak fikirlerini size sunar ve onayınızla birlikte hayata geçirir. Hayata geçirilmeyen fikirler, halüsinasyondur.

7Dijital Görünürlüğü Vardır ve Size de Bunu Sağlar

Gerçekten başarılı bir dijital medya ajansı, dijital dünyada adını duyurur ve düzenli olarak içerik paylaşır. Müşterilerinin sıkça sorduğu soruları gerekirse sosyal medya aracılığıyla paylaşır, bu şekilde daha büyük kitlelere ulaşır ve potansiyel müşteriler ile çalışır.
Müşteri için doğru olan platformları belirler, çalışmalar yapar, kurumun görünürlüğünün artmasını sağlar. 

8Tahminlerle Değil, Veriler ile Çalışır

Başarılı bir dijital ajans, kurumunuzun geçmişte izlediği yol haritasını inceler, tüm rakamlarınızı derleyip toplar ve sizin için bir pazalrama stratejisi oluşturur. Her ay, her hafta elde ettiği verileri bir platformda toplar ve elindeki veriler ile gelecek pazarlama kampanyalarını düzenler. Elindeki verileri de müşterileriyle paylaşan Dijital Ajans, güven kazanır.

9Şeffaflık

İşini iyi yapan bir dijital ajans, şeffaflığa önem verir. Müşteriyi faturalandırma konusunda en ince detayına kadar bilgilendirir, soru işaretlerinin oluşmasına engel olur. İçerik üretimi, tasarım, pazarlama süreçleri konusunda müşteriyi bilgilendirir.
Bilgilendirilmiş müşteri, mutlu müşteridir. 

10Bütünsel Pazarlama Yapar

Geleneksel ve eskide kalmış reklam ajansları, maliyetli ve teknolojiden uzak pazarlama stratejilerini önerebilir. Başarılı bir Dijital Ajans ise, fiyat-performans yönünden en etkili pazarlama yöntemlerini müşteriye bütünsel ve sıralı olarak önerir, yol haritasını ve beklentileri onaya sunar. Online ve offline tüm pazarlama yöntemlerini entegre bir şekilde kullanarak, bütünsel bir pazarlama çalışmasıyla markanın hedefe ulaşmasını sağlar. Sosyal medya yönetimi, SEO&SEM(arama motoru görünürlüğü), görsel ve video reklam çalışmaları için yapılması gerekenleri doğru bir sırayla hayata geçirir. 
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register