kfnrht
Nasıl / Nedir

Patron Olmak mı, Lider Olmak mı? İyi Bir Liderin Özellikleri nelerdir?

Bir ekibi yönetiyor olmak sizi iyi bir lider yapmaz. İnsanların işlerinden istifa etmesinin en temel nedeni kötü patronlardır. Yazımızı iki niteliği de değerlendirerek hazırladık. Sizin liderlik metotlarınız yapıcı mı, yoksa yıkıcı mı?  Ekip nasıl yönetilir? Biz bu soruları yanıtlarken, buyurun siz de nasıl bir yönetici olduğunuzu test edin.

Patron Yıldırır

Patron otoritesini göstermenin yollarını düşünür, ekibin saygısını kazanmaya çalışmak yerine, onlardan bunu karşılıksız olarak bekler. Gücünü ve ağırlığını her daim hissettirir.

Lider İlham Verir

Lider takımının gelişmesine ve öğrenmesine ilham kaynağı olur. Ekipteki bireylerin güçlü yönlerini bilerek zayıf yönlerini geliştirmeleri için zor görevlerle onlara meydan okur.

Patron İzler

Patrondan hiçbir şey kaçmaz. Ekibin her hareketini izler ve her hatayı analiz eder. Düşük performans gösterdiklerinde hemen onları eleştirir ve tehdit eder. Baskıcı bir patronun olduğu ofis ve işyerlerinde çalışanlar genellikle mutsuz olurlar ve sürekli baskı altında hissederler. 

Lider Öğretir

İyi bir lider takımını geliştirmenin yollarını arar. Onların başarılarını över ve problem yaşadıklarında her zaman yardıma hazırdır. Yeri geldiğinde bir mentor, yeri geldiğinde bir öğretmen rolü oynar. Bir lider ile çalışıyorsanız eğer, onu örnek alıyorsunuzdur. Liderler çalışanların rol model olarak aldığı kişilerdir.  

Patron Duyar

Patron ekiptekilerin söylediklerini duyar ama konuyla ilgili hiçbir şey yapmaz. Ona göre çalışanlar kendilerine verilen işleri yapmalı, gerisine karışmamalıdır, fikir veya önerilerini beyan etmelerine lüzum yoktur.

Lider Dinler

Ekiptekileri dinlemek bir liderin başarısında hayati önem taşır. Sürekli ekibini fikirlerini, önerilerini, kendilerini huzursuz eden durumları dile getirmeye teşvik eder ve ısrarla üzerinde durdukları bir husus varsa hemen konuyla ilgilenerek çözüme kavuşturmaya çalışır. Yeni fikirler de onun için oldukça değerlidir.

Patron Buyurur

Crazy Boss Yelling at Employees
“Sizden şu işi yapmanızı istiyorum, Cuma’ya kadar bitmiş olsun.’’ Patron emri verdiği zaman çalışanların o işi sorgusuz sualsiz yapmalarını bekler. Verdiği iş zamanında tamamlanmadığında ekibini azarlamaktan geri kalmaz.

Lider Sorar/Danışır

“Ne düşünüyorsun, Cuma gününe kadar bu işi bitirebilir misin?’’  İyi bir lider ekibinin işi bitirmek için yeterli zamanı ve materyali olduğundan emin olmaya çalışır. Eğer zaman ve kaynak yeterli değilse, suçlama yapmak yerine onlara çözüm üretecek yollar arar. Disiplin ve ciddiyetten ödün vermeden söylemek istediklerini aktarır, pozitif çalışma ortamının devamlılığını sağlar. 

Patron İşi İletir, Gerisine Karışmaz

Patron bir karar verir ve işi yapmaları için çalışanlara havale eder. Durumla, kendisini direkt olarak etkilemediği sürece ilgilenmez, sorumluluğun tümünü çalışanlarının omuzlarına yükler. Onun bu ilgisiz tutumu, ekibin, işle ilgili bir sorun olduğunda,  işin sekteye uğramaması için bu durumu ondan gizlemelerine neden olur.

Lider Sürece ve Başarıya Dahil Olur

İyi bir lider ekibe bağımsız çalışma ortamı sunar fakat ne zaman olaya dahil olması gerektiğini iyi bilir. Ekip bir sorunla karşılaşır karşılaşmaz direkt ona rapor eder ve bu sayede, uygun bir şekilde sorunla başa çıkarlar. Lider, yaptığı iş takibi ve çalışanlarını yönlendirmesiyle başarıya ulaşır. 
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register