kfnrht
Nasıl / Nedir

Patron Olmak mı, Lider Olmak mı? İyi Bir Liderin Özellikleri nelerdir?

Patron Devamlı Kusur Bulur

Patron işin her şeyden önce geldiğine inanır. Gece de dahil olmak üzere günün her saatinde çalışanlarının ulaşılabilir olması gerektiğini düşünür. Bir şey istediğinde yapılamamasının hiçbir mazereti ve özrü yoktur.

Lider Destekleyicidir

İyi bir lider iş ve özel hayat arasındaki dengenin korunmasına özen gösterir. O takımını ara sıra mola vermeleri hususunda da teşvik eder. Ekibin iş dışındaki yaşamına saygı duyar ve bu vakitlerde kendilerini rahatsız etmemeye dikkat eder.

Patron Anlaşılmaz ve İmkânsız Görevler Verir

Patron neye mal olacağı belli olmayan hedefler verir. Verdiği hedefler ruh haline bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu durum da ekipte kafa karışıklığı oluşmasına ve hüsrana neden olur. Soru sormaya korkarlar ve bu da, strateji oluşturmada ve öncelik belirlemede zaman kaybına yol açar.

Lider Anlaşılır ve Gerçekçi Hedefler Verir

İyi bir liderin temel önceliği tüm ekibin ortak hedefi paylaştığından emin olmaktır. Ekibin hep birlikte doğru yöne hareket etmesini sağlayarak, onları ölçülebilir sonuçlar etrafında birleştirmeyi amaçlar. Bunun en büyük avantajı, her bir bireyin hedefler doğrultusunda, kendisinden ne beklendiğini çok iyi bilebilmesidir. Lider'in çalışanın yetenek ve önceliklerini bilmesi, çalışanın lideri anlaması ve o doğrultuda performans göstermesi "rapport" denen karşılıklı saygı ve sevgi ilişkisinin temelini kurar. 

Patron Her Zaman Haklı Olduğunu Düşünür

Patron her şeyi en iyi kendisinin bildiğini düşünür. Kimse onun otoritesini veya kararlarını sorgulayamaz. Bir patron nasıl liderlik edeceğini öğrenmeye karar vermediği sürece asla başarılı ve mutlu bir takım yönetemez.

Lider, Liderlik ve Öğrenmenin İki Elzem Bileşen Olduğunu Düşünür

İyi bir lider, bir öğretmen olduğu kadar, aynı zamanda iyi de bir öğrencidir. Daha iyi bir lider olabilmek için yorumlara, fikirlere ve eleştirilere ihtiyaç duyar. Bu konuda çok açıktır. İletişimi kuvvetlidir ve iyi bir takım oyuncusudur.

Lütfen patronluk ve liderlik hakkındaki görüşlerinizi, fikirlerinizi, eleştirilerinizi ve hatta varsa tecrübelerinizi bizlerle yorum kısmında paylaşınız.
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register