kfnrht
Nedir

Plasebo Etkisi Nedir?

Latincede "memnun etmek" anlamına gelen plasebo etkisinin ortaya çıkışından, etkisinin açıklanmasına kadar bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

1Nedir bu plasebo etkisi?

Plasebo etkisi, tıbben etkisiz bir ilacın telkine dayalı, kişide olumlu etki yaratmasını sağlayan bir yöntemdir. Bireyin kendini iyileşeceğine inandırmasıdır. Alınan ilacın hiçbir etkisi olmasa bile, kişi inandığı için meydana gelen hem fiziksel hem #psikolojik olarak iyileşmesidir.

2Ortaya çıkışı

Ortaya çıkışı ilginçtir; I. Dünya Savaşında eczanelerde ilaçlar tükendiği zaman, bazı doktorlar günümüzde alternatif tıp olarak bilinen tekniklerle hastaların acı ve şikayetlerinin azaldığını fark eder. 1950'li yıllarda klinik araştırmaların da yapılmasıyla birlikte "plasebo etkisi" önemli bir yere sahip olmuştur.

3Etkilerinin anlaşılması

Plasebo etkileri tam olaran anlaşılamasa da binlerce yıl boyunca gerek doktorlar gerek daha eski tarihlerdeki sağaltıcılar, şamanlar, hatta üfürükçüler tarafından kullanılmış. Tarih boyunca, özellikle ağrı tedavisi üzerine yapılmış pek çok plasebo denemesi kayda geçirilerek günümüze ulaşmış. Bunlar arasında belki de en çarpıcılarından biri Amerikalı bir anestezi uzmanı olan Henry Beecher’ın çalışmaları. İkinci Dünya Savaşı sırasında cephede cerrahlık yapan Beecher, morfin stokları tükenince ameliyat ettiği hastalara morfin yerine morfin olduğunu ima ederek tuzlu su enjeksiyonları vermiş ve hayretle hastalarının ağrılarının azaldığını görmüş! Benzer şekilde, yanında anestezi ilacı olmadığından hastaları damarlarından su verip, anestezi yaptığına ikna eden ve ciddi ameliyatları bu şekilde yapmış hekimler bile mevcuttur.

4Kendinizi daha iyi hissetmek için izleyin

kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register