menu
Sosyal Sorumluluk Nedir, Sosyal Sorumluluğun Faydaları Nelerdir?
Sosyal sorumluluk bir nevi, bireylerin bir arada topluma duyarlı bir biçimde hareket etmesidir. Birey ya da grup olarak kültürel, sosyal, ekonomik ve çevresel sorunlara ve ihtiyaçlara yönelik duyarlı, etik davranmak sosyal sorumluluğun kapsamına girmektedir.
2,568
okunma

Sosyal sorumlulukta ki en önemli amaç, toplumsal faydadır. Kişisel çıkarlar gözetilmeksizin toplumun ihtiyaçları ve sorunları hedef alınarak gerçekleştirilen işlemler gerçek bir sosyal sorumluluk olarak değerlendirilebilir. Sosyal sorumlulukta herhangi bir kar amacı güdülmemek ile birlikte bu durum sivil toplum örgütleri veya işletmeler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Sosyal sorumluluk projeleri sayesinde bireylerde, empati, fedakarlık, hayırseverlik, yaşam felsefesi, bir gruba ait hissetme ve toplumsal değerler gibi birçok farkındalık ve olumlu kişilik özellikleri yer etmeye başlamaktadır.

Bir Sana Bir Ona

İkimize Aldım alışverişte duyarlı olmayı, empati kurmayı sağlayan bir site veya proje ürünüdür. Site üzerinden yapılacak alışverişlerde tercih edilen mevcut ürünlerin muadili bir ürünü ihtiyaç sahibi çocuklara gönderilmektedir. Böylelikle insanlar hiç tanımadıkları bilmedikleri kişilere yardım eli uzatmış olmaktadırlar. İkimize Aldım tüketici ile ihtiyaç sahibi olanlar arasında bir köprü görevi görmektedir.

Aile İçi Şiddete Son

Günümüzde olduğu gibi 2004 yılında da aile içi şiddet büyük ses getirmekteydi. Bu duruma bir farkındalık yaratmak isteyen Hürriyet 2004 yılında Aile içi şiddete son projesini geliştirdi. Proje ile amaçlanan, aile içi şiddet hakkında bilgilendirme yapmak ve bu duruma bir dur demekti. Projenin oluşturulduğu dönemlerde günümüzde olduğu gibi belirli yaptırımlar ve iletişim araçları üzerinden yapılan haberler yokken proje sayesinde günümüzde daha bilinçli davranılmakta ve birçok yasa bulunmaktadır.

Aile içi şiddete son projesi sayesinde birçok mağdura destek verilmiş olup birçok mağdurda güvenli yerlere yerleştirilmiştir.

Sokakta İlk Adımlar

Koç topluluğu tarafından kurulan ve birçok sosyal sorumluluk projesine nazaran daha yeni bir proje olan meslek lisesi, memleket meselesi projesi ile amaçlanan meslek liselerinin ülke için büyük bir önem teşkil ettiğini vurgulamaktır. Proje kapsamında birçok öğrenciye burs ve staj olanağı tanınmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)