kfnrht
Ne olmuş / Nerede

Eskişehir'den Yürek Isıtan Bir Eğitim Projesi "Dürüstlük Kantini"

Eskişehir’in çocuklara dürüstlük ve doğruluk aşılayan güzel projesi "Dürüstlük Kantini". Eğitim nedir, nasıl yapılmalıdır? sorularına verilen en güzel cevap böyle bir projedir.

Eskişehir’in Mihalgazi ilçesinde bir ortaokulda başlatılan anlamlı proje “Dürüstlük Kantini” tüm insanlığa örnek olmalı.

Projenin amacı çocuklara dürüstlük aşılamak ve onları kendi vicdanlarıyla baş başa bırakmak. Kimse zorlamadan, kimse bir kural koymadan doğru yolu kendi bulan bu güzel çocuklar, kalbimizde olan ufacık umudu yeşertiyor ve geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.

Projeye Göre Haftanın İki Günü Kantinde Bir Görevli Bulunmayacak, Çocuklar Alışverişlerini Kendileri Yapacak

Çocuklar kendi alışverişlerini yapacak, kendileri parayı verecek, kendileri para üstünü alacak.

Projenin Amacı Çocukların Dürüstlüğü Kendilerinin Bulmalarını Sağlamak

Dürüstlüğü kendileri bulan çocuklar, bu davranışı hayatları boyunca devam ettirecekler. Sevimli yumurcaklar öğretmenlerinin güvenini boşa çıkarmıyorlar, alışverişlerini dürüst bir şekilde yapıyorlar. Projenin sorumlusu Seyhan öğretmen, çocukların projeden çok memnun olduklarını ve bunun sürekli olarak devam etmesini istediklerini belirtiyor.

Çocuklar Projeden Çok Memnun

Seyhan Öğretmen, Dürüstlük Kantini hakkında böyle söylüyor ve ekliyor:

“Normal günlerden daha çok keyif aldıklarını söylüyor öğrencilerimiz. Kendi kendilerini kontrol ederken onları görmeniz lazım. ‘Senin aldığın şey 50 kuruş, paranın üstünü alır mısın’ diyen bir kontrol mekanizması olan arkadaşı var kimi zaman yanında.”

Ayrıca okul müdürü Vedat Duman da, bu yıl gerçekleştirdikleri projeyi, aslınca önceki yıllarda da Dürüstlük Dolabı ismiyle yaptıklarını söylüyor.

İşin Komik Tarafı, Kasa Sürekli Fazla Para Veriyor

Kasa sürekli fazla para veriyor. Hata yapmaktan çekinen çocuklar parayı fazla fazla bırakarak ya da yanlış hesaplamalarla fazla para bırakarak alışverişlerini yapıyor. Okul öğretmenleri kasadan eksik para beklerlerken, fazla para ile karşılaşıyorlar ve şaşırmadan edemiyorlar. 

Çocukların kendi kendini yönetebilmeleri için uygulanan bu yöntem bir test değildir, aksine çocuklara ne kadar güvendiğimizi göstermek için uygulanmıştır. Bu proje onların özgüvenlerinin yükselmesini sağlıyor. Çocukluklarından itibaren bu değeri koruyan, böyle yetişip büyüyen çocuklar ülkemizi aydınlık günlere taşıyacaktır. 

 

Böyle güzel projeleri hayata geçiren güzel öğretmenlerimize teşekkürü bir borç biliyoruz. Sayenizde geleceğe umutla bakabiliyor, tüm öğretmenlerimize başarılar diliyoruz...
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register