kfnrht
Ne olmuş / Nerede

Karadeniz'in İncisi Trabzon'da Kesinlikle Görmeniz Gereken 10 Müthiş Yer

Gerek doğası, gerek eşsiz tarihi ve misafirperver insanlarıyla büyüleyici bir şehir olan Trabzon'da görmeniz ve deneyimini yaşamanız gereken o kadar çok şey var ki. Biz Karadeniz'in incisi olan Trabzon'da kesinlikle görmeniz gereken en güzel 10 yeri sizin için listeledik. Seyahat etmeyi planlıyorsanız eğer, Trabzon bahar tatiliniz için ideal bir rota olabilir.

Kaynak : Gezenkisi.com

1Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı ’nın kuruluş tarihi tam bilinmese de milattan sonra 270 yılında kurularak İncil ‘deki Vaftizci Yahya Peygamber ‘e adandığı söylenerek tarih sahnesine çıkmıştır. Vazelon Manastırı bölgenin en eski manastırı olma özelliğini taşımaktadır. Her yıl farklı dinlerden yüzbinlerce turist şehri ziyaret ederek, Vazelon Manastırı'nı ziyaret etmektedir.

2Boztepe

Trabzon ‘un büyüleyici manzarasını tepeden görmek, Karadeniz'in insanı kendinden alan temiz havasını solumak istiyor ve eşsiz manzaraya karşı dünyanın en lezzetli çaylarından olan meşhur karadeniz çayınızdan yudumlamak istiyorsanız, Boztepe'yi kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Boztepe'nin muhteşem manzarası, gün batımı ve gün doğumu aklınızda kalıcı bir yer edinecek.

3Sümela Manastırı

Trabzon ‘un Maçka ilçesinde yer alan tarihi Sümela Manastırı ’nın tam olarak yapılma tarihi bilinmese de milattan sonra 365-395 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. O dönemde Trabzon'da yaşayan iki rahip aynı gece rüyalarında, Sümela Manastırı ’nın bulunduğu yerde Hz. Meryem ve Hz. İsa ‘yı görmüşler ve peygamberleri gördükleri yere Sümela Manastırı'nı inşa etmişlerdir. Dik bir dağın üzerine inşa edilmiş olan Sümela Manastırı birçok kez deforme olmuş ve dönemin kralları tarafından tekrardan restore ettirilmiştir. Bugünkü şekline 13.yüzyılda ulaşan Dünya'nın en çok bilinen manastırlarından olan, Sümela Manastırı, muhteşem manzarasıyla ve mimarisiyle Trabzon’da mutlaka görülmesi gereken turistik bir olmaktadır.

4Bedesten

Bedesten, Osmanlı İmparatorluğu döneminin kapalı çarşısı olarak bilinmektedir. Osmanlı'nın hüküm sürdüğü birçok ilde inşa ettirilmiş olup, Türkiye'nin çoğu ilinde bulunmaktadır. Yunanistan, Bulgaristan ve Bosna Hersek'te de Bedesten inşa ettirilmiştir. Trabzon ‘da şehir merkezinde olan bedesten, Trabzon ‘un en eski yapılarından biridir. Yavuz Sultan Selim ‘in validesi olan Gülbahar Hatun vakıfları arasında yer almış olan bedesten Türk Bedestenleri arasında tek kubbeli tek örnektir.

5Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi şehrin en yüksek tepesinde yer almaktadır. Denizden gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla yükseğe inşa edilmiş olan Trabzon Kalesi, aşağı hisar, orta hisar ve yukarı hisar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bir tarafı yeşilliklerle, bir tarafı deniz ile çevrili olan kale, Trabzon’da kesinlikle görülmesi gereken, tarihe tanıklık etmiş bir yerdir.

6Uzungöl

Uzungöl, heyelan olması sonucu dere yatağına tabii baraj şeklinde kapanması sonucu ile oluşmuştur. Sık doğal güzelliğiyle ve ormanlarıyla turistler açısından oldukça cezbedici bir yer konumundadır. Doğa severler için burada bisiklet turları, doğa yürüyüşü yapma imkanı da bulunmaktadır.

7Küçük Ayvasıl Kilisesi

St. Anna Küçük Ayvasıl Kilisesi 7.yüzyılda inşa edilmiştir ve şehrin en eski kiliselerinden birisidir. Üç neften oluşan bir bazilikadır. Şehrin en önemli yapılarından biri olan kilisesi ziyaretlere açıktır.

8Trabzon Ayasofya Müzesi

1250-1260 yıllarında, Trabzon İmparatorluğunun Komnenos Ailesinden olan Kral I. Manuel tarafından kilise olarak inşa ettirilmiştir. Osmanlı sonrasında camii ve hastane olarak kullanılmıştır. Ayasofya Müzesi, restorasyon çalışmaları ve iyileştirme çalışmaları sonucunda günümüzde müze olarak kullanıma açılmıştır. Trabzon ‘un en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan müze ziyaretçilere açıktır.

9Periestra Manastırı

Peristera Manastırı, 752 yılında 250 metrelik bir kayanın üzerinde inşaa edilmiştir. Eşsiz manzarasıyla ve temiz havasıyla Trabzon ‘a gelen turistlerin oldukça yoğun ilgi gösterdiği yerler arasında bulunmaktadır.

10Trabzon'un Yaylaları

Trabzon, tarihiyle olduğu kadar doğasıyla da büyüleyici bir şehirdir. Birbirinden güzel yaylalarıyla her yıl doğaseverlerin akınına uğramaktadır. Özellikle Garester Yaylası, Sera Gölü Yaylası, Lapazan Yaylası, Maçka-Mavura Yaylası, Şekersu Yaylası, Maçka-Kiraz Yaylası, Şerah Köyü, Haldizen Yaylası şehrin turist çeken önemli yaylalarıdır.
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register