kfnrht
Nerede

Türkiye'nin Maldivleri Salda Gölü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Salda Gölü nerede? Salda Gölü'ne nasıl gidilir? Nerede ne yenmeli? Nerede konaklamalı? Salda Gölü'ne yakın kamp alanı var mı? Salda Gölü'nde ne yapılır? Merak edilen tüm soruların cevaplarını içeriğimizde yazdık, buyrun birlikte öğrenelim...

Salda Gölü Nerede?

Salda Gölü, İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan Burdur'un Yeşilova ilçesinde. Muazzam bir doğal güzellik bunca yıl saklı kalmayı becerebilmiş. Son yıllarda sosyal medyanın etkisiyle popülaritesi arttı ve biz de bu tabiat harikasını görme fırsatını elde ettik. Salda Gölü Burdur'da olmasına rağmen Denizli ve Antalya illerine de oldukça yakın. 

Salda Gölü'ne Nasıl Gidilir?

"Salda Gölü'ne nasıl giderim?" diyorsanız, doğru yerdesiniz. Adresini elinizde bulunan tüm harita uygulamalarına yazdığınızda size birden fazla alternatif yol sunuyor.

Adres: 15515 Salda Köyü – Yeşilova / Burdur

Peki Yeşilova'daki bu tabiat harikasına nasıl gideriz?

Yeşilova merkeze yaklaşık 5 dakika kadar uzaklıktaki Salda Gölü'ne gidebilmek için Burdur merkezden Yeşilova ilçesine geçmelisiniz. İlçe merkezinden yaklaşık 6 km uzaklıktaki göl, Antalya-Denizli-Pamukkale tur güzergahındadır. Yaz-kış aylarında yoğunluk olan göle Yeşilova ilçe merkezinden otobüs vardır.
Ben bu doğal güzelliği görmek istiyorum fakat uzakta yaşıyorum diyorsanız, Salda Gölü Denizli Havalimanı'na oldukça yakın. Denizli Çardak Havalimanı ile Salda Gölü arası sadece 46km. Çardak Havalimanı'ndan kolaylıkla araç kiralayabilir ve 1 saat içerisinde Salda'ya varabilirsiniz. Salda Gölü, Isparta şehir merkezine 107km, Denizli şehir merkezine 96km, Burdur şehir merkezine 76km.
Yeşilova ilçe merkezine bu illerden doğrudan otobüs bulunuyor. Sizin için en uygun rotayı takip edebilirsiniz.

Salda Gölü'nde Ne Yapılmalı? Nerelere Gidilmeli? Nerede Konaklamalı?

Öncelikle şunu belirtelim. Gölün çevresi oldukça geniş ve tamamen doğal bir sit alanı. 40km'lik çevresi yollarla kaplı olan gölün etrafını mümkün mertebe dolaşmalısınız. Gölde gün batımını ve güneş doğuşunu izlemek için onlarca müsait alan mevcut.

Gölün etrafında görülmesi gereken yerlerden biri de Salda Beli. Çünkü Salda Gölü manzarasının en güzel görülebildiği yer burası. Denize 1280 metre yükseklikte olan Salda Beli, Denizli tarafından gelirken göle 1,5 km uzaklıkta. Yanınızda fotoğraf makinenizi getirmeyi unutmayın.
Salda gölünün etrafında sadece 1 adet otel var, Hotel Lago di Salda. Geriye kalan oteller ise Yeşilova ilçe merkezinde bulunuyor. Göl çevresindeki kamp alanlarında kamp kurmak ücretsiz.
Yeme-içme konusuna gelirsek, Salda Gölü çevresinde bir adet pideci var ve oldukça popüler. Ziyaret etmek isteyenler Pideci Sami olarak aratabilirler.
Yeşilova ilçe merkezinde ise baktığınız her yerde tostçuları göreceksiniz. Yeşilova'nın meşhur bir tostu var, kıymalı tost. Düşüncesi bile insanın ağzını sulandıran kıymalı tostu kesinlikle denemelisiniz. Kayan Tost ve Gül Tost bu tostu satan yerlere örnek verilebilir. Burdur'un şişi meşhur. Yeşilova'da uygun fiyatlarla şiş yiyebileceğiniz bir sürü restoran var, Şişçi Fatih'i örnek verebiliriz. 

Salda Gölü'nü Özel Yapan Ne?

Salda gölü, suyundaki zengin mineral yapısı nedeniyle adeta bir şifa merkezi. Dünya'nın en temiz beşinci gölü olan Salda Gölü, Dünya Miras Listesi'ne girmiştir.Gölün toprak yapısı nedeniyle sadece birkaç bölümünde yüzebilirsiniz, diğer yerlerde yüzmek serbest değil. Yeşilova Belediyesi Halk Plajı, Doğanbaba Halk Plajı yüzmeye izin verilen yerler. Yüzme izni verilen alanlarda da fazla açılamazsınız çünkü toprak aniden çekilebiliyor ve su seviyesi yükselebiliyor. Gölün en derin noktasının 185 metre olduğu söyleniyor ve kapalı renkteki alanların güvenli olmadığı ziyaretçilere bildiriliyor. 

Salda Gölü bilim insanları tarafından Mars'a benzetiliyor. Göl, jeopolitik oluşumu nedeniyle Mars'a benzetiliyor. Ayakları asla yakmayan beyaz kumu, magnezyum mineral zengini kayaları, Mars'ta tespit edilen oluşumlarla aynı özellikleri taşıyor.

Salda Gölü'nün çevresindeki yeşil alanda ise sadece o bölgeye özel endemik bitkiler ve hayvan çeşitleri bulunuyor. Soyu tükenmekte olan dikkuyruk ördekleri kış aylarında Salda Gölü'nde görülebiliyor. 

Salda Gölü bu sene turistlerin favori rotalarından biri. Ziyaretçi sayısını her yıl arttıran gölü bu sene 500 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

Salda Gölü Bembeyaz kumları, masmavi suyu ile kesinlikle görülmesi gereken bir tabiat harikası.

Buraya kiminle gitmek istersin? Ona bu içeriği yolla ve planınızı yapmaya başlayın!
kfnrht

Tepkiniz?

Müthiş
Haha!
Beğendim
Vay canına!
Üzüldüm
Bu ne?

Yanıtlayın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. İşaretlenen gerekli alan *

HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register